Akıllı tekstillerde giyilebilir elektronik uygulamalarının incelenmesi ve kostüm tasarımı önerisi
Examination of wearable electronic applications in smart textiles and costume design proposal
- Tez No: 860682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLŞEN SÜNTER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojik gelişmelerin etkisiyle, tekstil sektörü tüketici taleplerine karşılık vermeye ve yenilikleri benimseyen yenilikçi teknolojik çözümleri benimsemekte ve uygulamaktadır. Akıllı tekstil uygulamalarıyla geliştirilen giysi tasarımları, geleneksel üretim süreçlerinden farklı olarak çeşitli bileşenleri bir araya getirerek yenilikçi, sürdürebilir ve işlevselliği arttırılmış tüketici deneyimini zenginleştirmeyi amaçlayan ürünler haz ırlamayı amaçlamaktadır. Tüketici taleplerini ve beklentilerini karşılamak için akıllı tekstiller önemli fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, spor giyimde kullanılan akıllı tekstil teknolojileri, performansı artırmak ve sporcuların spor sürecindeki performanslarını takip ederek daha verimli deneyimi yaşamalarını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Askeri alanda, sağlık sektöründe ve günlük giyimde olmak üzere birçok alanda akıllı tekstil uygulamaları görülmektedir. Çalışmada, akıllı tekstil teknolojileri alanında giyilebilir teknoloji uygulamaları ve malzemeleri üzerine bir inceleme yapmak amaçlanmaktadır. Literatür araştırma örneklerinin ardından tezin üçüncü bölümünde, tez bağlamında bir uygulama projesine yer verilmiştir. Bu proje,“Dijital Gece Rüyası”adını taşıyan giysi koleksiyon önerisi hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik, öncelikle Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop kullanılarak giysi formlarının artistlik formlarının nasıl oluşturulduğu ele alınmıştır. Daha sonra Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer Aided Design/CAD) sistemleri kullanılarak giysilerin kalıpları oluşturulmuştur. CLO3D' de giysi formlarını 3B (3 Boyutlu) modelleyerek kalıpların doğruluğu kontrol edilmiştir. Çalışmanın gerçek olarak ürün haline getirilmesi için temel tasarımından dikim aşamasına kadar olan süreci detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu özgün tasarımlarda, LED (Light Emitting Diode) ışıklar kullanılarak akıllı giysi tasarımları oluşturulmuştur. Oluşturulan giysi tasarımlarından model üretimi yapılmıştır. Araştırmanın ana amacı, giyilebilir teknolojilere dayalı giysi tasarım örnekleri hazırlamak ve yeni model önerileri sunmaktır. Çalışmanın odak noktası, teknolojik tekstil malzemelerinin kullanımıyla oluşturulan giysi tasarımlarıdır. Hazırlanan tasarımlar, sektöre yönelik estetik açıdan yeni perspektifler sunarak, sektördeki yükselen trendlerin tasarım süreçlerine olan etkilerini anlamayı ve gelecekteki yeniliklere katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the impact of technological developments, the textile industry is adopting and implementing innovative technological solutions that respond to consumer demands and embrace innovations. Garment designs developed with smart textile applications aim to create innovative, sustainable and functional products that aim to enrich the consumer experience by combining various components unlike traditional production processes. Smart textiles offer significant opportunities to meet consumer demands and expectations. For example, smart textile technologies used in sportswear are used to improve performance and enable athletes to have a more efficient experience by tracking their performance during the sports process. Smart textile applications are seen in many areas such as military, health sector and daily wear. In this study, it is aimed to make a review on wearable technology applications and materials in the field of smart textile technologies. Following the literature research examples, the third part of the thesis includes an application project in the context of the thesis. This project aims to prepare a clothing collection proposal named“Digital Night Dream”. For this purpose, firstly, how the artistic forms of the garment forms were created using Adobe Illustrator and Adobe Photoshop were discussed. Then the patterns of the garments were created using Computer Aided Design (CAD) systems. The accuracy of the molds was checked by 3D modeling the garment forms in CLO3D. In order to turn the work into a real product, the process from the basic design to the sewing stage was handled in detail. In these original designs, smart clothing designs were created using LED (Light Emitting Diode) lights. The garment designs created have been translated into models. The main aim of the research is to prepare examples of garment designs based on wearable technologies and to present new model suggestions. The focus of the study is on garment designs created with the use of technological textile materials. The designs aim to understand the effects of emerging trends in the sector on design processes and contribute to future innovations by offering new aesthetic perspectives for the sector.