Genel anestezi indüksiyonundan sonra oluşan hipotansiyonu öngörmede inferior vena kava kollapsibilite indeksi ve kavalaorta indeksinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographical evaluation of inferior vena cava collapsibility index and cavalaorta index in predicting hypotension after general anesthesia induction
- Tez No: 860689
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİT KAVAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Genel anestezi indüksiyonundan sonra, anestezik ajanların kardiyovasküler depresan ve vazodilatör etkilerinin yanı sıra cerrahi stimülasyon eksikliği nedeniyle hastalar özellikle hipotansiyon geliştirme riski altındadır. İntraoperatif hipotansiyon atakları hayati organların hipoperfüzyonuna ve iskemisine yol açabilir, miyokard enfarktüsü, inme, kalp yetmezliği, akut böbrek hasarı, hastanede kalış süresinin uzaması ve mortalite oranlarının artması gibi postoperatif olumsuz sonuçların gelişimine yol açabilir. Bu çalışmamızda genel anestezi indüksiyonu sonrası oluşan hipotansiyona bağlı gelişebilecek akut organ hasarının önüne geçebilmek için hipotansiyonu öngörmede inferior vena kava kollapsibilite indeksi ve kaval aorta indeksinin kullanılabilirliğini, sensitivite ve spesifitesini göstermek ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel anestezi altında elektif nonkardiyak cerrahi planlanan toplamda 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Mayıs 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmamızda genel anestezi uygulanmadan önce hastalar supin pozisyonda bekletildikten sonra ultrasonografi cihazı ile infrior vena kava ve abdominal aortanın ölçümleri yapıldı. Anestezi indüksiyonundan sonra çalışma süresi boyunca (30 dakika) arter basınçları her iki dakikada bir kayıt altına alındı. Cerrahi insizyonla beraber çalışma sonlandırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 100 hastanın 55'i genel cerrahi, 18'i ortopedi, 15'i üroloji ve 12'si KBB operasyonuna alındı. Hastaların %50'si erkek %50'si kadındı. Yaş ortalamaları 46.7 ± 13.9 yıl olarak tespit edildi. Anestezi indüksiyonu sonrası hastaların %68'inde çalışma kriterlerindeki tanıma uygun olan hipotansiyon geliştiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: After induction of general anesthesia, patients are particularly at risk of developing hypotension due to the cardiovascular depressant and vasodilator effects of anesthetic agents, as well as the lack of surgical stimulation. Intraoperative hypotension episodes can lead to hypoperfusion and ischemia of vital organs, leading to the development of adverse postoperative outcomes such as myocardial infarction, stroke, heart failure, acute kidney injury, prolonged hospital stay, and increased mortality rates. In this study, we aimed to show and compare the usability, sensitivity and specificity of the inferior vena cava collapsibility index and the caval aorta index in predicting hypotension in order to prevent acute organ damage due to hypotension after induction of general anesthesia. Patients and Methods: A total of 100 patients who were scheduled for elective noncardiac surgery under general anesthesia at the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital were included in the study. In our study, which was carried out between May 2022 and November 2022, before general anesthesia, the patients were kept in the supine position, and then the IVC and abdominal aorta were measured with an ultrasonography device. Arterial pressures were recorded every two minutes during the study period (30 minutes) after induction of anesthesia. Study was terminated with surgical incision. Results: Of the 100 patients included in our study, 55 underwent general surgery, 18 orthopedics, 15 urology, and 12 ENT operations. 50% of the patients were male and 50% female. The mean age was 46.7 ± 13.9 years. After induction of anesthesia, 68% of the patients developed hypotension, which was in accordance with the definition in the study criteria.