Manyetoreolojik damperler için MR sıvı ve gözenekli malzeme bileşenlerinin üretim ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of MR fluid and porous material components for magnetorheological dampers
- Tez No: 860692
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez çalışması ile mevcut teknik uygulamalarda ve bilimsel kaynaklardaki bilgi birikimi ile günümüzde özellikle otomotiv, havacılık ve savunma sanayi gibi endüstrilerde sıkça kullanılan yarı-aktif süspansiyon sistemlerinden olan manyetoreolojik (MR) sönüm elemanı için gözenekli malzeme kullanılması, manyetik alana aktif yanıt verme özellikli taneciklerin kullanımı ile manyetoreolojik sıvı sentezlenmesi sayesinde manyetik özelliklerinin en iyilenmesi sonucu geliştirilen bileşenlerle elde edilen MR damperin sönümleme karakteristiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Pasif sistemler sabit sönüm veya yay katsayısına sahip bileşenler barındırırlar, yapısının basitliği ve maliyetlerinin ucuz olması sebebiyle günümüzde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif süspansiyon sistemleri ise sönüm gerektiren mühendislik uygulamalarında kontrol ve yüksek performans sağlamasına rağmen sarfedilen güç, yapısal karmaşıklık ve maliyet faktörleri gibi dezavantajlar söz konusudur. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre bu çalışmada kullanılan açık gözenekli kafes geometriye sahip metal köpükler anılan dezavantajların önüne geçmede üstün başarı ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the dissertation consists of examining the damping characteristics of the MR damper obtained by using porous material for magnetorheological (MR) damping element, which is one of the semi-active suspension systems frequently used in industries such as automotive, aerospace, and defense industries today with the knowledge and experience in existing technical applications and scientific resources, and by using particles with an active response to a magnetic field, and by synthesizing magnetorheological fluid and optimizing its magnetic properties. Passive systems contain components with constant damping or spring coefficient and are still widely used today due to their simplicity of construction and low cost. Active suspension systems, on the other hand, provide control and high persistence in engineering applications that require damping, but have disadvantages such as power consumption, structural complexity, and cost constraints. According to the research findings, the metal foams with open porous lattice geometry used in this study have shown superior success in overcoming the aforementioned disadvantages.