Küresel iklim değişikliğinin pH ve tuzluluk açısından sucul canlılar üzerindeki etkisi
The effect of global climate change on aquatic life in terms of pH and salinity
  1. Tez No: 860759
  2. Yazar: ASLIHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İklim değişikliğinin, doğal sistemler üzerindeki etkileri gerek yerel gerek bölgesel ve gerekse küresel ölçekte her geçen gün daha fazla hissedilmektedir. Bu değişiklikler, sucul ekosistemleri de etkileyerek su altı canlılarının yaşam koşullarını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu çalışmada, midyelerin iklim değişikliğinden nasıl etkilendiği ve bu etkilerin sucul ekosistemlere olası sonuçları ele alınmıştır. Bu kapsamda 14 ve 60 gün süre ile farklı pH, sıcaklık ve tuzluluk konsantrasyonlarına maruz kalan tatlı su midyelerinde kabuk ağırlığı, hemosit sayımı ve biyokimyasal parametrelerdeki değişiklikler incelenmiştir Fizyolojik parametrelerden hemosit sayısı, biyokimyasal parametrelerden MDA, AOPP, protein ve glutatyon-S-transferaz analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek MDA değeri 22°C sıcaklıkta, ‰2 tuzluluk ve 6,5 pH değerinde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effects of climate change on natural systems are increasingly felt at local, regional, and global scales. These changes significantly alter the living conditions of aquatic organisms, impacting aquatic ecosystems. This study focuses on how mussels are affected by climate change and discusses the potential consequences of these effects on aquatic ecosystems. In this context, changes in shell weight, hemocyte count, and biochemical parameters were examined in freshwater mussels exposed to different pH, temperature, and salinity concentrations for 14 and 60 days. Physiological parameters, including hemocyte count, and biochemical parameters such as MDA, AOPP, protein, and glutathione-S-transferase analysis were conducted. According to the results, the highest MDA value was measured at 22°C temperature, 2‰ salinity, and pH 6.5.