Magnezyum matrisli lamine kompozit üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of magnesium matrix composite laminate and investigation of its properties
- Tez No: 860764
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ticari olarak alüminyum kullanılarak üretilen fiber metal lamine (FML) kompozit malzemelerde alternatif bir malzeme olarak magnezyum alaşımlarının kullanılabilirliğinin incelenmesini amaçlamaktadır. Magnezyumun düşük yoğunluğa sahip olması, son yıllarda özellikle havacılık ve savunma endüstrilerinde araştırılan ve kullanılan bir malzeme haline gelmesini sağlamıştır. Çalışma kapsamında AZ31B ve 1050 Al metal plakalar ile üretilmiş FML kompozit malzemelerin özellikleri karşılaştırılmıştır. Karbon ve cam (glass) prepreg kumaşlar ve yapıştırma işlemi için bazı numunelerde yapıştırıcı (adhesive) film kullanılmıştır. Kumaşlar 0° yönünde serilmiştir. Kumaşların serimi öncesinde yüzey hazırlığı olarak mekanik ve kimyasal yüzey hazırlıkları yapılmıştır. Yüzey hazırlığının yapışmaya etkisini görmek adına her bir AZ31B ve 1050 Al plaka için zımpara ve kumlama yüzey işlemleri yapılmıştır. Ardından yüzeylere %7'lik kromik asit çözeltisi uygulanmıştır. Test plakaları vakum altında otoklavda 120±5 °C'de 6 bar'da kürlenmiştir. Kürlenme işlemi sonucunda, yüzey hazırlığı zımparalama ile yapılan AZ31B, karbon ve cam (glass) prepreg kombinasyonu ile üretilen numunede katların birbirinden ayrıldığı görüldü. Diğer numunelerde makro boyutta yapışma görülmüştür. Numunelerin CNC'de kesimi sırasında AZ31B ve karbon prepreg kombinasyonu ile üretilen numunede katlar arası ayrılma görülmüştür. Yapılan ultrasonik muayene sonucunda yüzey hazırlığı kumlama ile yapılmış AZ31B, karbon ve cam (glass) prepreg kombinasyonu ile üretilen numune de bölgesel olarak katlar arası ayrılma tespit edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda cam (glass) ve AZ31B kullanılan kombinasyonlarda yüzey işlemi fark etmeksizin katlar arasında yapışma sağlanamamıştır. Üretilen FML kompozitler ile yapılan çekme testlerinden elde edilen sonuçlara göre 1050 Al kullanılarak üretilen FML numunelerinin çekme dayanımlarında %50 oranında artış gözlenmiştir. AZ31B kullanılarak üretilen FML numunelerinin çekme dayanımlarında ise %14 oranında bir artış görülmüştür. Optik mikroskop ile yapılan görüntülemelerde AZ31B ve 1050 Al metal plaklar ile prepreg katlar arasında yapışmanın sağlandığı ve dayanım artışının sağlandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the feasibility of using magnesium alloys as an alternative material in fiber metal laminated (FML) composite materials, which are commercially produced using aluminum. The low density of magnesium has made it a material that has been researched and used in the aerospace and defense industries in recent years. Within the scope of the study, the properties of FML composite materials produced with AZ31B and 1050 Al metal plates were compared. Carbon and glass prepreg fabrics and adhesive film were used for bonding in some samples. The fabrics were lay-up in the 0° direction. Mechanical and chemical surface preparations were performed as surface preparation before laying the fabrics. In order to see the effect of surface preparation on adhesion, sanding and sandblasting surface treatments were performed for each AZ31B and 1050 Al plate. The surfaces were then treated with a 7% chromic acid solution. The test plates were cured in an autoclave under vacuum at 120±5 °C and 6 bar.As a result of the curing process, it was seen that the plies were separated from each other in the sample produced with the combination of AZ31B, carbon and glass prepreg, whose surface preparation was done by sanding. Macro adhesion was observed in other specimens. During CNC cutting of the samples, separation between the layers was observed in the sample produced with the combination of AZ31B and carbon prepreg. As a result of the ultrasonic examination, localized interlayer separation was detected in the sample produced with the combination of AZ31B, carbon and glass prepreg, whose surface preparation was made by sandblasting. In line with this information, adhesion between the layers could not be achieved regardless of the surface treatment in the combinations using glass and AZ31B. According to the results obtained from the tensile tests performed with the produced FML composites, a 50% increase in the tensile strength of the FML samples produced using 1050 Al was observed. An increase of 14% was observed in the tensile strength of FML specimens produced using AZ31B. Optical microscope imaging showed that adhesion was achieved between AZ31B and 1050 Al metal plates and prepreg plies and strength increase was achieve.