Karbon çeliği kaynağında ısıdan etkilenen bölgenin tane boyutunun korozyon hızına etkisi
Effect of grain size of heat effected zone on corrosion rate in carbon steel welding
- Tez No: 860765
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 8 mm kalınlığındaki S235 kalitesinde çelik levhalar MAG kaynak yöntemi ile birleştirilmiş ve elde edilen birleştirmelerin ITAB'da korozyon davranışları araştırılmıştır. Kaynak işlemleri parametrelerin kontrolünü sağlayabilmek amacı ile robotik sistem tarafından gerçekleştirilmiştir. ITAB'a farklı tane boyutları kazandırmak ve bölgenin genişliğini değiştirebilmek amacı ile 170 amper ve 370 amper arasında olmak üzere sekiz farklı amper değeri kullanılmıştır. Deneyler sonucunda amper miktarının artmasıyla beraber ısı girdisinin arttığı ve ITAB'ın da buna bağlı olarak genişlediği görülmüştür. Isı girdisinin artışıyla beraber ITAB'da oluşan tanelerin boyutlarının arttığı ve buna bağlı olarak birleştirmelerin korozyon davranışlarının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 8 mm thick S235 quality steel plates were joined by the MAG welding method and the corrosion behavior of the resulting joints in the HAZ was investigated. Welding operations were carried out by the robotic system in order to control the parameters. Eight different ampere values, between 170 amperes and 370 amperes, were used in order to provide different grain sizes to the HAZ and to change the width of the region. As a result of the experiments, it was observed that as the amount of amperage increased, the heat input increased and the HAZ expanded accordingly. It has been determined that with the increase in heat input, the size of the grains formed in the HAZ increases and accordingly the corrosion behavior of the joints decreases.