Kapalı ortamlarda sıcaklık, nem, titreşim ve ses verilerinin kaydı için veri kayıt cihazı tasarımı ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi
Data recorder design and performance tests for recording temperature, humidity, vibration and sound data in indoor environments
  1. Tez No: 860788
  2. Yazar: FATMA ELİF ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında bir kapalı ortam olan evlerde yalnız yaşayan yaşlı bireylerin yaşamlarını daha kaliteli ve verimli geçirmesini sağlamak amacıyla bir izleme sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde yaşlı bireyin yaşadığı ortamdan sıcaklık, nem, zararlı/zehirli gazlar ve hareket bilgisi verileri alınmaktadır. Bu veriler mikrokontrolör sisteminde işlenmekte ve wifi bağlantıları ile bir arayüze gönderilerek takip edilebilmektedir. Alınan verileri arayüz sisteminden takip eden, yaşlı bireyin yetkilendirdiği“kullanıcı”kritik sınırları gözlemleyebilmekte ve gerekli tedbirleri alabilmektedir. Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken amaç; yaşlı bireyin diğer insanlara bağımlılığını azaltmak, konforlu ve güvenli bir şekilde yaşamına devam etmesini sağlamaktır. Yaşlı bireyi izleyen sistemde kamera bulunmamakta olup, bireyin mahremiyetine önem verilmektedir. Oluşturulan sistemde, kritik değerlerin oluşması durumunda kullanıcının müdahalesi dışında yaşlı bireyi uyaran uyarı mekanizmaları mevcuttur. Zehirli gaz oluşumu algılandığında sesli ikaz sistemi devreye girmektedir. Ayrıca sıcaklık veya nem değerleri belirlenen eşik değerlerin altında veya üstünde olduğu zaman LCD ekranda uyarı yazısı çıkmakta ve yaşlı bireyin önlem alması sağlanmaktadır. Ek olarak yaşlı bireyin hareketinin algılanıp algılanmadığının belirlenmesi için kırmızı led kullanılmıştır. Bu projede mikrokontrolör olarak Arduino UNO kullanılmış, veriler nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi ile oluşturulan ve pratik kullanım sağlayan ThingSpeak platformu üzerinden oluşturulan grafiklerle izlenmesi sağlanmıştır. Arduino'dan alınan verilerin internet ortamına aktarılması için gerekli bağlantının yapılmasını ESP8266-01 wifi modülü sağlamıştır. Tasarlanan sistem, yaşlı bireyin mutfağına, salonuna ve tuvalet/banyoya koyularak verilerin alınması ve takibinin yapılması sağlanmaktadır. Kullanıcı yaşlı bireyin hangi konumda olduğunu belirleyebilmekte ve o konumda ne kadar süre kaldığını tespit edebilmektedir. Bu tez çalışmasının amaçlarından biri de uzaktan takip sistemlerinin gelişimine katkıda bulunmaktır. Bu tez çalışması geliştirilerek daha farklı verilerin takip edilmesi veya kullanıcının takip etme imkanları daha kolay hale getirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a monitoring system has been developed to improve the quality and efficiency of the lives of elderly individuals living alone at home. Data such as temperature, humidity, harmful/toxic gases, and motion are collected from the elderly individual's living environment. These data are processed in the microcontroller system and sent to an interface via wifi connections, allowing for monitoring. The authorized 'user,' who monitors these data through the interface, can observe violations of critical safety levels and take necessary precautions. The main goal is to reduce the elderly's dependence on others and ensure that they continue to live comfortably and safely. The monitoring system does not include a camera to respect the individual's privacy. In the designed system, alert mechanisms are in place to warn the elderly in case of critical values, besides the user's intervention. A voice alert system is activated upon detection of the presence of toxic gases. Additionally, if temperature or humidity values fall below or exceed predefined threshold values, a warning message appears on the LCD screen, prompting the individual to take appropriate precautions. Moreover, a red LED is used to indicate whether the elderly individual is motion or not. Arduino UNO is used as a microcontroller in this project. The data is tracked via the ThingSpeak platform, which is generated with Internet of Things (IoT) technology and provides practical use. Data can be monitored with graphs formed in the ThingSpeak interface. The ESP8266-01 wifi module facilitates the connection to the internet for transmitting the data from Arduino. The designed system is placed in the kitchen, living room, and toilet/bathroom of the elderly for data collection and monitoring. The user can determine the individual's location and the duration spent in that location. One of the objectives of this project is to contribute to the development of remote monitoring systems. This project can be further improved to track different types of data or to make user monitoring more user-friendly and pave the way to a complete remote monitoring system.