Quality management processes through the integration of bim approach with modular construction systems
Ybm yaklaşımının modüler inşaat sistemleriyle entegrasyonu yoluyla kalite yönetim süreçleri
  1. Tez No: 860814
  2. Yazar: İLAYDA OMURTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÜNAY, DOÇ. DR. ASENA SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz inşaat sektörü, gelişen teknoloji ve metodolojilerin etkisiyle derin bir dönüşüm yaşıyor. Bu evrimin ön saflarında inşaat projelerinin planlama, tasarım, üretim ve yönetim aşamalarını şekillendiren önemli bir araç olan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yer alıyor. Verimlilik ve hıza verilen önemin giderek artmasıyla birlikte, modern ve modüler inşaat sistemleri, proje uygulamasını kolaylaştırmak isteyen firmalar için cazip seçenekler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, modüler inşaat sistemlerinin BIM teknolojisiyle entegrasyonunu araştırmayı ve bunun proje yönetimi ve kalite kontrol süreçleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma kapsamında BIM teknolojisinin temel kavramları ve modüler inşaat metodolojileri titizlikle incelenmektedir. Ayrıca çalışma, proje yönetimini geliştirme ve kaliteli sonuçlar sağlama konusunda BIM ile modüler inşaat sistemleri arasındaki potansiyel sinerjiyi de araştırıyor. Scopus veri tabanından içgörüler elde eden çalışma, bibliyometrik ve sistematik literatür tarama yöntemlerini kullanarak bina bilgi modellemesi (BIM) hakkındaki mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesini gerçekleştiriyor. Toplanan makalelerin titiz bir şekilde analiz edilmesi ve incelenmesi yoluyla çalışma, kalite yönetimi döngüsünü tamamlamak için PDCA (Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al) döngüsünün ilkelerinin nasıl kullanıldığı sorusunu ele alıyor. Bu alandaki araştırmaların zenginliğine rağmen, literatürde bu entegrasyonun proje kalitesinin iyileştirilmesindeki etkinliğinin somut kanıtlarına ilişkin dikkate değer bir boşluk bulunmaktadır. Sonuç olarak bu tez, proje yönetimi ve kalite güvencesi için modern ve modüler inşaat sistemlerini BIM teknolojisiyle entegre etmenin potansiyel faydalarının altını çiziyor. Bununla birlikte, bu entegrasyonun çeşitli inşaat projelerinde daha derinlemesine uygulanmasına yönelik daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyacın da altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
Today's construction industry is undergoing a profound transformation driven by advancing technologies and methodologies. At the forefront of this evolution lies Building Information Modeling (BIM), a pivotal tool shaping the planning, design, production, and management phases of construction projects. With a growing emphasis on efficiency and speed, modern and modular construction systems have emerged as compelling options for firms seeking streamlined project execution. This study aims to explore the integration of modular construction systems with BIM technology and assess its impact on project management and quality control processes. Within this research scope, fundamental concepts of BIM technology and modular construction methodologies are meticulously examined. Furthermore, the study delves into the potential synergies between BIM and modular construction systems in enhancing project management and ensuring quality outcomes. Drawing insights from the Scopus database, the study conducts a comprehensive review of the existing literature on building information modeling (BIM), employing bibliometric and systematic literature review methods. Through meticulous analysis and examination of the gathered articles, the study addresses the question of how the principles of the PDCA (Plan-Do-Check-Act) cycle are employed to complete the quality management cycle. Despite the wealth of research in this area, there remains a notable gap in the literature regarding concrete evidence of the efficacy of this integration in improving project quality. As a result, this thesis underscores the potential benefits of integrating modern and modular construction systems with BIM technology for project management and quality assurance. However, it also highlights the need for further research to delve deeper into the implementation of this integration across diverse construction projects.