Dielectric and thermodynamic properties of SmC* liquid crystals
SmC* sıvı kristallerin dielektrik ve termodinamik özellikleri
  1. Tez No: 860856
  2. Yazar: IHAB SALAH MAHDI AL-HUSAYNAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILMAZ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kiral smektik sıvı kristaller LC1 ((S) – 4 - n-oktiloksibenziliden - 4 ' -(3,7-dimetiloktiloksi ) anilin ) ve LC2 (S) – 5 -n-oktiloksi – 2 - [[[ 4' - (3) ,7-dimetiloktiloksi) fenil] imino] metil]fenol , nematik sıvı kristal 5CB'ye (4 – siyano - 4' – pentilbifenil ) katkı yapmak için kullanıldı. Ağırlıkça %1 kiral smektik sıvı kristaller (LC1, LC2) ve saf 5CB ile katkılı 5CB'nin dielektrik özellikleri karşılaştırıldı. 5CB sıvı kristaline ağırlıkça %1 katkılı LC'lerin dielektrik özelliklerini belirlemek için dielektrik spektroskopi yöntemini kullandık. Dielektrik sabitinin gerçek (′) ve sanal bileşenleri (′′) kapasitans yöntemiyle hesaplanmıştır. Tüm dielektrik parametreler hesaplandı ve karşılaştırıldı. Polarize edici mikroskopi sonuçları, LC1 ve LC2'nin enansiyotropik kiral smektik mezofaz sergilediğini göstermektedir. Kiral sıvı kristalde SmC* faz geçişi yoğun araştırmaların konusu olmuştur. Çoğu durumda SmC*-I birinci derecedendir. Faz geçişleri, dielektrik spektroskobisi ve diferansiyel taramalı kalorimetrik (DSC) analizi ile incelenmiştir. Dielektrik ölçümün kullanılması, faz sırasını belirlemek ve faz geçişini araştırmak için de iyi bir yöntemdir. LC1'in faz geçişleri, dielektrik özellikleri ve ac iletkenlik mekanizması farklı sıcaklıklarda (28-92 oC) empedans spektroskopisi ölçümü ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The chiral smectic liquid crystals ( LC1 and LC2 ) , namely (S) – 4 - n-octyl oxybenzylidene - 4' - ( 3,7-dimethyloctyloxy ) aniline and (S) – 5 – n –octyloxy – 2 - [[[ 4 ' ( 3,7dimethyloctyloxy ) phenyl ] imino] methyl ] phenol , are used as additives in the nematic liquid crystal 5CB , which is composed of 4-cyano-4'-pentylbiphenyl. A comparison was made between the dielectric characteristics of 5CB doped with 1wt.% chiral smectic liquid crystals (LC1, LC2) and pure 5CB. We employed the dielectric spectroscopy technique to ascertain the dielectric characteristics of the 1wt.% concentration of liquid crystals doped with 5CB liquid crystal. The capacitance approach has determined the dielectric constant's actual (′) and imaginary (′′) parts. The parameters of the all-dielectric have been computed and compared. The results of polarized microscopy indicate that LC1 and LC2 have an enantiotropic chiral smectic mesophase. The SmC* phase transition in the chiral liquid crystal has been extensively studied. Typically, the SmC*-I exhibits first-order behavior. Dielectric spectroscopy and differential scanning calorimetric (DSC) studies were employed to investigate phase transitions. Dielectric measurement is a highly effective technique for determining phase sequence and investigating phase transition. The analysis of phase transitions, dielectric characteristics of LC1 was conducted using impedance spectroscopy measurement throughout a range of temperatures spanning from 28 to 92 degrees Celsius.