Genel lineer model altında en iyi lineer yansız tahmin edicilerinin karşılaştırılması
Comparison of best linear unbiased estimators under a general linear model
  1. Tez No: 860857
  2. Yazar: MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacından bahsedilerek bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda gerekli olacak temel tanımlar, teoremler ve genel bilgiler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde genel lineer model ve onun kısıtlamalı modelleri altında çeşitli parametre fonksiyonlarının en iyi lineer yansız tahmin edicileri (BLUE) gözönüne alınmıştır. Ayrıca genel lineer modellerde model matrisleri ve kovaryans matrislerinin yapılarına göre en iyi lineer yansız tahmin edicilerin eşit olması için bazı gerek ve yeter şartlar araştırılmıştır. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmistir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized in five parts. In the first chapter, an introduction is given by mentioning the purpose of the study. In the second part, the basic definitions, theorems and general information that will be required in our study are expressed. In the third section, the best linear unbiased estimator (BLUE) of several parametric functions under a general linear model and its restricted models are considered. Furthermore, some necessary and sufficient conditions are investigated for equalities of best linear unbiased estimators of parametric functions according to structures of model matrices and covariance matrices in general linear models. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.