Mekansal ruhun yazılım aracılığıyla incelenmesi: Therme Vals biçimsel analizi
Examining spatial spirit through software: Formal analysis of Therme Vals
- Tez No: 860867
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mimari planlama ve tasarım süreçleri boyunca her ne kadar yeni teknolojik imkanlarla çeşitlenerek farklı işlevsel niteliklerle donatılan mimari programlar, kullanıcılar için modelleme, sunum ve görselleştirmede kolaylıklar sağlasa da geçmişten günümüze aktarılan biçimlenme analizinin temelini sorgulamak gereklidir. Bu sorgulamada mevcut analiz başlıklarının seçilen bir mimari programın araç olarak kullanılabilirliği üzerinden test etmek amaçlanmıştır. Hangi türde bir programın seçileceği ve seçilen programın araç olarak kullanılarak analizlere ne şekilde yorumlama desteğinde bulunabileceği konuları irdelenmiştir. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) programının aracı olan Revit yazılımı tez çalışması çerçevesinde biçimlenme analizinin oluşturulması için kullanılmıştır. Revit, modelleme üzerine kurulu olduğu için görselleştirme aşamasında tek başına yetersiz kalmıştır ve onu desteklemek için uyumlu olarak çalışan Enscape eklentisi kullanılmıştır. Örnek yapı olarak insanların ruhsal-zihinsel-fiziksel sağlığına yönelik tedavi edici, iyileştirici ve duyusal deneyime odaklanan Therme Vals (P. Zumthor) seçilmiştir. Soyut kavramlara ve bu kavramların duyusal deneyimine önem verilen yapıda, biçimlenme analizi başlıklarının izi sürülmüştür. Bu kapsamda Franscis D. K. Ching' in“Mimarlık: Biçim, Mekân ve Düzen”kitabı temel altlık olarak kullanılmıştır. Biçimlenme analizi uygulanırken günümüzde yaygın, kolay, etkin ve hızlı kullanıma sahip Revit yazılımından yararlanarak Ching' in çalışmasında ilerlediği başlıklar üzerinden Therme Vals yapısının analizi gerçekleştirilmiştir. Geçmişte başlıca tasarım kriterleri doğrultusunda ortaya konulan bir yapıya, biçimlenme analizi üzerine oluşturulmuş kapsamlı bir kaynak ve günümüz tasarım araçlarında ön planda olan Revit yazılımının bütünleşmesi ile yaklaşıldığında; en küçük eleman olan noktadan biçime doğru yapılan yolculuk, aslında mevcut yapıdaki planlamanın arka planında neler olduğuna yeniden yoğunlaşılması anlamı taşımaktadır. Çalışmanın ana bulgusu, benimsenen yöntemin günümüz araçlarıyla biçimlenme analizine nasıl uyarlanabileceğinin peşine düşerek ilerlendiğinde Revit yazılımının benzer ve farklı türdeki yapılarda biçimlenme analizi örneklemesinde kullanılabilirliğidir. Dünyanın farklı yerlerinde merak edilen yapılara gidilmeden de günümüzde yaygınlaşan deneyim imkânı sunabilecek araçlar (sanal gerçeklik gözlüğü vb.) için mevcut yapıların modellenmesi ve bu sürecin analiz edilmesi gelecekteki çalışmalara fikir olabilmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Although architectural programs, which have been diversified with new technological opportunities and equipped with different functional qualities throughout the architectural planning and design processes, provide ease of modeling, presentation and visualization for users, it is necessary to question the basis of the form analysis transferred from the past to the present. In this inquiry, it is aimed to test the existing analysis topics through the usability of a selected architectural program as a tool. The issues of which type of program to choose and how the selected program can be used as a tool to provide interpretive support to the analyses were discussed. Revit software, which is a tool of Building Information Modeling (BIM) program, was used to create the form analysis within the framework of the thesis study. Since Revit is based on modeling, it was insufficient on its own in the visualization phase and Enscape plugin was used to support it. Therme Vals (P. Zumthor), which focuses on therapeutic, healing and sensory experience for people's spiritual-mental-physical health, was chosen as a model building. Emphasis is placed on abstract concepts and the sensory experience of these concepts, and the titles of formative analysis are traced. In this context, Franscis D. K. Ching's book“Architecture: Form, Space and Order”was used as a basic base. While applying the styling analysis, Revit software, which is widely, easily, effectively and quickly used today, was used to analyze the Therme Vals structure through the headings that Ching progressed in his study. When a building that has been designed in line with the main design criteria in the past is approached with the integration of a comprehensive resource on form analysis and Revit software, which is at the forefront of today's design tools; the journey from the smallest element, the point, to the form, actually means refocusing on what is in the background of the planning in the existing building. The main finding of the study is the usability of Revit software in the sampling of form analysis in similar and different types of buildings when proceeding by pursuing how the adopted method can be adapted to form analysis with today's tools. It is important to model existing structures and analyze this process for tools (virtual reality goggles, etc.) that can offer experience opportunities that are becoming widespread today without going to curious structures in different parts of the world, in order to provide ideas for future studies.