İki bileşenli fermiyon sistemlerin örgü hesaplamaları
Lattice calculations for two-component fermion systems
  1. Tez No: 860868
  2. Yazar: ENGİN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ELHATISARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, eşit olmayan kütlelere sahip ve kısa menzilli çekici potansiyelle etkileşen iki bileşenli fermiyon sistemlerini araştırdık. Bu çalışmada, özellikle, söz konusu iki-fermiyonun saçılma uzunluğunun çok büyük değerler aldığı ve çok küçük bağlanma enerjili dimerler oluşturduğu durumları göz önünde bulundurduk. Bu bağlamda üç fermiyondan ve dört fermiyondan oluşan sistemlerin evrenselliği, iki fermiyon saçılma uzunluğu ve iki bileşenli fermiyonların kütlelerinin oranı $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$ ile tanımlanmaktadır. Örgün nükleer efektif alan alan teorisini kullanarak, bir-boyutta ve üç-boyutta fermiyon-dimer sisteminin ve bir-boyutta dimer-dimer sistemlerinin kapsamlı bir analizi yapılmıştır. Bu çalışmadaki temel konu, evrensel fermiyon-dimer ve dimer-dimer saçılma uzunluklarının farklı $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$ kütle oranları için hesaplanmasıdır. Çalışmada elde edilen sonuçlarımız, $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$ kütle oranı değiştikçe bu evrensel saçılma uzunluklarında logaritmik bir artış olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate systems of two-component fermions characterized by unequal masses and subjected to a short-range attractive potential. Specifically, we explore scenarios where these fermions form shallow dimers with a considerable scattering length. The universality of three-fermion and four-fermion systems in this context is determined by the two-fermion scattering length and the ratio of the mass of spin-$\uparrow$ fermions to spin-$\downarrow$ fermions, denoted as $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$. Utilizing Nuclear Lattice Effective Field Theory (NLEFT), we conduct a comprehensive analysis of fermion-dimer system in one-dimension and three-dimension, and dimer-dimer systems in one-dimension. Our focus lies in the calculation of universal fermion-dimer and dimer-dimer scattering lengths across a range of mass ratio values, $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$. Intriguingly, our findings reveal a logarithmic increase in these universal scattering lengths as the mass ratio $m_{\uparrow}/m_{\downarrow}$ varies.