Özel gereksinimli çocuklarla çalışan fizyoterapistlerin; çocuk sevme, mesleki doyum ve mesleki tükenmişliklerinin depresyon, uyku ve yaşam kalitesine etkisi: Şanlıurfa ili örneği
The effect of child love, professional satisfaction and professional exhaustion on depression, sleep and quality of life of physiotherapists working with children with special needs: the case of Şanliurfa province
  1. Tez No: 860873
  2. Yazar: SENEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı özel gereksinimli çocuklarla çalışan fizyoterapistlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin, çocuk sevgilerinin ve iş doyumlarının depresyon, uyku kalitesi ve yaşam kalitesine etkilerini incelemektir. Araştırmaya Şanlıurfa ilinde ikamet eden özel gereksinimli çocuklarla çalışan 98 fizyoterapist katılmıştır. Katılımcılarla Google form aracılığıyla çevrimiçi olarak iletişim kuruldu. Fizyoterapistlerin çocuk sevme düzeyini ölçmek için Barnett Çocuk Sevme Ölçeği, mesleki doyumlarını ölçmek için Mesleki Doyum Ölçeği, tükenmişlik düzeylerini ölçmek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği, depresyon düzeylerini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Sonuç olarak özel gereksinimli çocuklarla çalışan fizyoterapistlerde mesleki tükenmişlik ile depresyon arasında pozitif yönde güçlü ve anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,354; p0,05). Mesleki tükenmişlik düzeyleri ile mesleki doyum ve uyku kalitesi düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. (p>0,05). Depresyon düzeyleri ile uyku kalitesi ve yaşam kalitesi ölçekleri arasında da istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. (p>0,05). Katılımcıların uyku kalitesi ile yaşam kalitesi ölçekleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmadı. (p>0,05). Tükenmişlik düzeyi depresyon düzeyini ve yaşam kalitesini anlamlı olarak etkilemektedir. Bu da katılımcıların tükenmişlik düzeyleri arttıkça depresyon düzeylerinin arttığını, yaşam kalitelerinin azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of occupational burnout levels, love for children and job satisfaction on depression, sleep quality and quality of life of physiotherapists working with children with special needs. A total of 98 physiotherapists working with children with special needs residing in Şanlıurfa province participated in the study. Participants were contacted online via Google form. Barnett Child Love Scale was used to measure the level of child love, Professional Satisfaction Scale to measure professional satisfaction, Maslach Burnout Scale to measure burnout levels, Beck Depression Scale to measure depression levels, Pittsburgh Sleep Quality Index to assess sleep quality and SF-36 Quality of Life Scale to assess quality of life. As a result, it was found that there was a strong and significant positive relationship between occupational burnout and depression in physiotherapists working with children with special needs (r=0.354; p0.05). There was no statistically significant relationship between occupational burnout levels and occupational satisfaction and sleep quality levels (p>0.05). There was no statistically significant relationship between depression levels and sleep quality and quality of life scales (p>0.05). There was also no significant relationship between the participants' sleep quality and quality of life scales (p>0.05). Burnout levels significantly affect depression levels and quality of life. This shows that as the burnout levels of the participants increase, their depression levels increase and their quality of life decreases.