Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarından fizyoterapist ve öğretmenlerin postür, ağrı, yaşam kalitesi ve fiziksel uygunluğunun karşılaştırılması
Comparison of posture, pain, quality of life and physical fitness of physiotherapists and teachers of special education and rehabilitation centers
- Tez No: 784520
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; aynı yerde, aynı mesai saatleri içerisinde özel gereksinimli çocuklarla genelde ayakta çalışan fizyoterapistler ile genelde masa başında çalışan öğretmenlerin ağrı, yaşam kalitesi, postür ve fiziksel uygunluk yönünden değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu iki meslek grubu arasında farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Özel Rüyam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurumlarında çalışan 25 adet fizyoterapist ve 37 adet öğretmen katılmıştır. Bu çalışmada; ağrıyı değerlendirmek için McGill-Melzack Ağrı Anketi, Fiziksel uygunluğu değerlendirmek için ALPHA-Fit Test bataryası, Postürü değerlendirmek için Corbin Postür İndeksi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için EQ-5D-3L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları şöyledir; McGill-Melzack Ağrı Anketi'ne göre öğretmenlerin ağrı skorları fizyoterapistlere göre anlamlı derecede yüksektir (p=0,000). Corbin Postür İndeksi'ne göre öğretmenlerin postür skorları fizyoterapistlere göre anlamlı derecede yüksektir (p=0.000). Fizyoterapistlerin Alpha fit test bataryasına göre fiziksel uygunluk toplam skorları öğretmenlerden anlamlı derecede yüksektir (p=0.000). EQ-5D-3L Yaşam Kalitesi Ölçeği'ne göre fizyoterapist ve öğretmenlerin ölçek skorları arasında anlamlı fark yoktur (p > 0.05). Ayrıca öğretmenlerin çalıştıkları gün sayısı arttıkça Corbin postür indeksi skorlarının da arttığı ortaya çıkmıştır (Pearson R = 0.684)(p=0.000). Fizyoterapistlerin postür bozukluğu arttıkça da ağrı skorlarının arttığı ortaya çıkmıştır (Pearson R = 0.545)(p=0.004). Sonuç olarak; Fizyoterapistlerin fiziksel uygunlukları öğretmenlere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Fizyoterapistler ve öğretmenlerin yaşam kaliteleri arasında fark yoktur. Öğretmenlerin ağrılarının fizyoterapistlerin ağrılarından fazla olduğu ve fizyoterapistlerin postürlerinin öğretmenlerin postürlerinden daha düzgün olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin çalıştıkları gün sayısı arttıkça postür bozukluklarının arttığı ve fizyoterapistlerin postür bozukluklarının arttıkça ağrılarının arttığı sonuçlanmıştır. Bu çalışmada çıkan sonuçlara göre fizyoterapistlerin ağrılarının öğretmenlerden daha az olmasının sebepleri fiziksel uygunluklarının daha iyi, postürlerinin daha düzgün, egzersiz alışkanlıklarının daha fazla, çalışma sürelerinin daha az ve uyku sürelerinin daha fazla olması ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate and compare physiotherapists who work with special cares children in the same place, during the same working hours and teachers who work at desks in terms of pain, quality of life, posture and physical fitness. It is aimed to create awareness between these two occupational groups. 25 physiotherapists and 37 teachers working in Özel Rüyam Special Education and Rehabilitation Center institutions participated in this study. In this study; The McGill Pain Questionnaire was used to assess pain, the ALPHA-Fit Test Battery to assess physical fitness, the Corbin Posture Index to assess posture, and the EQ-5D-3L General Quality of Life Scale to assess quality of life. The results of this study are as follows; According to the McGill-Melzack Pain Questionnaire, teachers' pain scores were significantly higher than those of physiotherapists (p=0.000). According to the Corbin Posture Index, teachers' posture scores were significantly higher than those of physiotherapists (p=0.000). Physical fitness total scores of physiotherapists according to Alpha fit test battery are significantly higher than teachers (p=0.000). According to the EQ-5D-3L Quality of Life Scale, there was no significant difference between the scale scores of physiotherapists and teachers (p > 0.05). It was also revealed that as the number of days teachers worked, Corbin posture index scores increased (Pearson R = 0.684) (p=0.000). It was revealed that as the posture disorder of the physiotherapists increased, the pain scores increased (Pearson R = 0.545) (p=0.004). As a result; Physical fitness of physiotherapists was found to be higher than that of teachers. There is no difference between the quality of life of physiotherapists and teachers. It was found that the pain of the teachers was more than the pain of the physiotherapists and the postures of the physiotherapists were more correct than the postures of the teachers. It was concluded that as the number of working days of the teachers increased, the postural disorders increased and as the posture disorders of the physiotherapists increased, their pain increased. According to the results of this study, the reasons why physiotherapists have less pain than teachers are associated with better physical fitness, better posture, more exercise habits, less working hours and longer sleep times.