Green extraction of flavonoids from grapefruit peels by using high pressure co2 and microwave system
Greyfurt kabuklarından yüksek basınç Co2 ve mikrodalga sistemi kullanılarak flavonoidlerin yeşil ekstraksiyonu
- Tez No: 860880
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA ZAFER ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Greyfurt kabuğu (GK), naringin ve narirutin olmak üzere yüksek flavanon içeriğine sahiptir. Bu tezin temel amacı, mikrodalga destekli yüksek basınç CO2-H2O (MDYB-CO2-H2O) ekstraksiyon yöntemi kullanılarak GK atıklarından flavonoid ekstraksiyonunu optimize etmek ve proses parametrelerinin (ekstraksiyon sıcaklığı, ekstraksiyon zamanı ve katı-sıvı oranı) modelin yanıt üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. GK atıklarından flavonoid ekstraksiyonunu optimize etmek için yanıt yüzey metodolojisi kullanılmış ve toplam flavonoid miktarı (TFM) model yanıtı olarak seçilmiştir. Bağımsız değişkenler 110–160°C ekstraksiyon sıcaklığı, 4 – 14 dak. ekstraksiyon zamanı ve 1:10.00–1:40.00 g/mL katı-sıvı oranı olarak belirlenmiştir. MDYB-CO2-H2O ekstraksiyonunun optimum koşulları 128°C ekstraksiyon sıcaklığı, 13,88 dak. ekstraksiyon zamanı ve 1:31,35 g/mL katı-sıvı oranı olarak belirlenmiştir. Optimum koşulda TFM 27.96±1.29 mg NE/g km olarak bulunmuştur. Optimum koşulda elde edilen ekstraktlar için ekstraksiyon verimi, toplam fenolik miktarı, FRAP, CUPRAC ve DPPH-IC50 değerleri sırasıyla % 55,17±1,90 km, 25,42±1,39 mg GAE/g km, 39,16±1,61 µmol TE/g km, 81,64±0,29 µmol TE/g km, and 1,60±0,01 mg/mL olarak bulunmuştur. Sonuçlara göre, MDYB-CO2-H2O ekstraksiyon yöntemi konvansiyonel ekstraksiyon yöntemine kıyasla daha yüksek TFM, toplam fenolik miktarı ve antioksidan aktivite özelliklerine sahip olmuş ve ekstraksiyon zamanı konvansiyonel yönteme kıyasla 13,68 kat azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Grapefruit peel (GP) has a high flavanones content, which are naringin and narirutin. The main purpose of this thesis was to optimize the extraction of flavonoids from GP using microwave assisted high-pressure CO2-H2O (MWHP-CO2-H2O) extraction method and assessment of the process parameters (temperature, time, and solid to liquid ratio) on the response of the model. The response surface methodology was used to optimize the extraction of flavonoids from GP and total flavonoid content (TFC) was selected for the response of the model. The ranges of independent variables were determined as 110 – 160 °C of extraction temperature, 4.00 – 14.00 min of extraction time, and 1:10.00 – 1:40.00 g/ml of solid to liquid ratio. Optimum conditions of MWHP-CO2-H2O extraction was indicated as: 128 °C of extraction temperature, 13.88 min of extraction time, and 1:31.35 g/ml of solid to liquid ratio. Under this conditions TFC was found to be as 27.96±1.29 mg NE/g dw. The extraction yield, TPC, FRAP, CUPRAC, and DPPH-IC50 values were found as 55.17±1.90 % db, 25.42±1.39 mg GAE/g dw, 39.16±1.61 µmol TE/g dw, 81.64±0.29 µmol TE/g dw, and 1.60±0.01 mg/ml for extracts obtained from MWHP-CO2-H2O extraction method at optimum conditions, respectively. According to results, MWHP-CO2-H2O extraction method had higher TFC, TPC, and antioxidant activity properties when compared to conventional extraction (CE) method and extraction time was reduced by 13.68-fold compared to the CE method.