Üzüm çekirdeği (Vitis vinifera) ve yaprağındaki proanthocyanidinlerin karakterizasyonu ve kozmetik alanda kullanımı
Characterization and using cosmetic field of proanthocyanidins in grape leaf (Vitis vinifera) and grape seeds
- Tez No: 197553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Ziraat, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÜZÜM ÇEK RDEĞ (V T S V N FERA) VE Y APRAĞIND AKPRO ANT HOCY AN D NLER N KAR AKT ER Z ASYONU VE KOZMET K AL AND AKULL ANIM I ( AHM ET ÖZTÜRK)ÖZETDoğada bir çok çeşit ve işlevde antioksidan bulunur. Genellik le bunlar bitk içeşitlerinde bulunurlar. Bu antioksidanların reaksiyon m ekanizmaları, etkişek illeri, bulunduk ları bitk i veya m eyvedek i miktarları bitkiden bitkiye çeşitlilikgösterir. Antioksidan olarak etk i gösteren k im yasal bileşim lerden biri deflavanoidlerdir. Flavanoidler bir fenol çeşididir ve k endi aralarında da çeşitligruplara ayrılırlar. Bu gruplar Anthoc yaninler, Flavanlar ve Proanthoc yanidinler,C-GlikozilFlavonoidler, BiFlavonoidler, soFlavonoidler, NeoFlavonoidler, Flavonve Flavonoller, Flavon ve Flavon glik ozidleri, Küçük Flavonoidler, ÇeşitliFlavonoidler'dir.Anthoc yanidinler, bitk ilerde, m eyve organlarda ve de çiçek lerinde kırmızıve m avi renk sağlayan bir pigment olarak bilinirler. Biyosentezi çok k arışık veçeşitlidir.Flavanlar ve Proanthoc yanidinler ise yine k endi içinde ayrılırlar. Bunlar daFlavanlar, Flavan-3-ol'ler, Leucoanthoc yanidinler (flavan-3,4-diol'ler, flavan-4-ol'ler, peltagoid flavanlar, Proanthoc yanidin Oligom erleri (A ve B tipi) veProanthocyanidin polimerleri'dir.Proanthocyanidin isim leri için sınıflandırma sistem inin Haslam tarafından(1982) taslağı çıkarılm ış ve Ham ingway tarafından tanıtılmıştır. OligoProanthocyanidinlerin sonradan bulunan yapıları daha sonra genişletilerekek lenm iştir. Flavonoid m onom erlerinin sonradan ortaya çık an çeşitli k ompleksyapıları bu sistem de uygulanm ış ve Flavanoidler arasındaki ilişki polisakkaritlerebenzer bir şek ilde isim lendirilm iştir. Parantez içerisinde bağ türü ve yönübelirtilm iştir (4α ). Enantiom erler, enantio önek iyle ve 2R,2S olm ası ile decatechin ve epicatechin şek linde gösterilm iştir.Çeşitli bitk ilerden mono,di ve trim erik flavan-3-ol'lerin alk ol çözücü olarakkullanılarak ayrılm ası gerçekleştirilm iştir (ilaç olarak sephadex LH20). Benzerçözücü sistem leri ile yük sek poroziteli polistiren jel k ullanılarak ta ayrıştırmayapılm ış ve burada çözücü program laması etk ili olmuştur. Son zamanlarda tersfaz C8,C18 ve CN destek li kolon kromatografi sistemleri ile (etanol veyametanolik) ayrıştırma gerçekleştirilm iş, hatta arpa ve şerbetçi otu proc yanidinleriT SK jeli ile preperatif olarak ayrıştırılmıştır. T ers faz HPLC ile preperatif veanalitik olarak çok başarılı çalışmalar yapılm ıştır.Yapılarının aydınlatılmasında 300 veya 500 MHz yük sek alan NMR, FAB-MS ve UV spek trometresi k ullanılmıştır.Kullanım alanları genellik le şarap olmak üzere en önem lisi gıdaendüstrisidir. Burada renk li bileşik ler olduk ları önem li olduğundan kırmızı şarapen yaygın olanıdır. Fark lı üzüm ler üzerinde araştırm a yapılm ış ve detaylı bilgilerşarap sak lama esnasındak i değişik liklerin monitörize edilm esi ile edinilm iştir.Flavanoidler, bitk i aleminde fenolik bileşik ler olarak çok geniş bir gruptur.Bunlarda C6,C3,C6 tem el iskeleti oluşturur. Plazm adak i düşük yoğunluk lulipoproteinleri (LDL), hızlı hücre çoğalm asını önlem ede etk indirler. Başka birçalışmada ise kırmızı şarap ve üzüm suyunda bulunan quartechin bileşiğininrelax etk ileri bulunm uştur. Flavanoidlerin bu yüksek antioksidant etk ileri OHsübstitüentlerinden kaynak lanır.Aktif proanthocyanidinler düşük molekül ağırlıklı olanlarıdır. Sudaçözünebilir ve de vücutta k olayca taşınabilirler. Gece kram plarına %50 iyi geldiği,bacak dam arlarında kan tutulm ası ile oluşan aşırı pıhtılaşma, ayak ağrılarına,iltihaplara, gece körlüğüne, oksidatif zedelenm elere k arşı koruyucu bir görevüstlenirler. Fakat bazı proanthocyanidinler etkili değildir.Anti alerjik tir ve doğal hücre ölüm lerini geciktirir. Gastrik ülseri önlemedeetk ilidirler. Günde en az 15 sigara içenlerde yapılan dene ysel çalışmada aspirin2benzeri bir etk isi gözlenm iştir.lk olarak 1951'de Fransa'da üzüm çek irdeğinden ekstrakte edilmiştir.Başlangıçta C vitam ini ile birlikte olan ve C vitam inine yardımcı etkileri bulunm uş,daha sonra Avrupa'da yapılan çalışm alarda diğer etk ileri bulunmuştur. Üzümextraktı çam kabuğu extraktından daha ucuzdur ve OPC içeriği daha fazladır.En güçlü bioflavonoidler leucoanthoc yanidin'lerdir. Hücre zarına zararlıolan collagenase ve elastase enzim lerinin etk ilerini inhibe eder. Retinaya k anak ışını destek ler.Çeşitli flavanoid türleri gıda ve k ozm etik alanlarda k ullanılm ıştır. Bu türyük sek antioksidan özellik li fenolik yapılar çeşitli bitk ilerden extrakte edilereksatışa sürülürler. Bu tarz extrak tlar yüksek yoğunluk lu antioksidan k apasitelibitk ilerin k ullanılması ile elde edilirler. Bu bitkiler Yeşil çay, k ak ao olabildiği gibien çok ya ygın olanı üzüm çek irdeği ekstresidir. Ekstreler toz halinde gıda k atk ımaddesi veya k ozm etik ürün k atkı maddesi olarak sunulduğu gibi ilaç k apsüllerieşdeğerinde bağışıklığı destek leyici olarak k apsülize edilerek de satılırlar.Yapılan çalışm ada ekstraksiyon yöntem i olarak Folin Ciocalteu Metodu (UVspek trometresi ile toplam fenolik madde tayini) ve RP-HPLC m etodukullanılm ıştır. Ekstraksiyon m etodu toplanan üzüm çekirdeklerine, Folin-Ciocalteumetodu elde edilen extrak tlara ve HPLC metodu da toplanan extraktlar ve hazırextraktlara olm ak üzere çalışılmıştır. Çalışma sonucu beklentim iz, yerlisanayicilerim ize bir şek ilde bu sektöre girerek boşa giden ve atılan atık larıntek rar fazlası ile geri kazanılm aları için yöntem geliştirip sunm aktır.
Özet (Çeviri)
CHAR ACT ERIZ AT ION AND USING COSMET IC FIELD OFPRO ANT HOCY ANIDINS IN GRAPE LE AF (VITIS VINIFERA) AND GRAPESEEDS ( AHM ET OZTURK)ABST RACTT here are several k inds of antioxidant which have various functions innature. Generally, are found in plants. T hese functions and reaction mechanismsof antioxidans show great various attitudes because of the quantity ofantioxidans in herbals and fruits, changing according to each plant and fruit. Oneof the chemical compound which shows antioxidant effect is flavanoids. T hey area k ind of phenolic type and separate into several different groups. T hese areAnthoc yanidins, Flavans and Proanthocyanidins, C-Glik ozil Flavonoids,Biflavonoids, Isoflavonoids, Neoflavonoids, Flavon and Flavonols, Flavon andFlavons glik ozids, Sm all Flavonoids.Anthoc yanidins, are known to be the pigm ent which provides to plants,Fruit organs and flowers red and blue color. T heir biosynthesis are too complexand varied.Flavans and Proanthocyanidins are also separated into groups. T hese areFlavans, Flavan-3-ols, Leucoanthoc yanidins (flavan-3,4-diols, flavan-4-ols,peltagoyd flavans), Proanthocyanidin Oligom ers (A and B type) andProanthocyanidin polimers.T he nom enclature of Proanthocyanidin are scaffolded by Halsam (1982)and then represented by Ham ingway. OligoProanthocyanidins new form ationswere then added and enlarged. Later new complex formations of flavanoidmonomers are practised in to this scheme and relations am ongst flavanoids arenam ed as it is in polysaccarides. W ithin paranthesis correlation type anddirection is started (4 ). Enantiom ers, are represented by formations lik eenantio premodels and 2R,3S states also as catechin and epicatechin.From various kinds of herbals, it is achieved to pepare m ono, di andtrim eric flavan-3-ols and using alcohol as solvent (as a dry sephadex LH20).Using the same kind of solvent systems with high porozitic polistiren gel, it isalso m anaged to m ake separation and this is also effective inside the solventprograms. Recently it has been achieved to separate with reverse phase C8, C18and CN supported column chromatograf y s ystems (ethanolic and methanolic) andalso borley and m alt herbals procyanidin with T SK gel are decom posed aspreparative reverse phase HPLC, there are lots of succesful preperative andanalytic work s were performed with the same method.At the enligthening of the constructions 300 and 500 MHz high field NMR,FAB-MS and UV spectrom eter is used.Area of their usage are generally in nutrim ent industr y, especially wineproducing. Since they are colored compounds, they are m ostly used in redwine.T here were lots of researches done on various types of grapes and collecteddetailed inform ations while preserving wine some changes occur and weremonitorized for getting those inform ations.Flavanoids; am ongst the herbal world are widely found as phenoliccompounds. In those C6,C3,C6 make the basic fromework. Low densityLipoproteins (LDL) inside the plasma are effective in preventing rapid cellincrease. In another study, it is found that quartechin compound in redwine andgrape juice has relax effects. W hy flavanoids have these high antioxidan effect isbecause of their OH substituents.Active proanthocyanidins are those which have low m olecular weight. T heycan be easily is solved in water and can be also easily absorbed by body. It isproved that they are useful at the rate of 50% overnight cramps. Againstexcessive blood clotting inside the veins of legs, headaches, inflammations, nightblindness, oxidative harms or injures, those proanthocyanidins have prophylacticeffect and tasks. But som e of those are also not effective.2T hey are anti-allergitic and also they delay the natural dying process ofcells. T hey are so effective on preventing gastric ulser. T hey show onaspirinelik e effect over the people who sm okes at least 15 cigarettes a day.First, proanthoc yanidin were extracted from grape seeds in 1951 inFrance. T hen as tim e went the researcheis in Europe showed their other usefuleffects. Grape extract is also cheaper than pine bark and it has m ore OPCcontents.T he most powerful bioflavanoids are leucoanthoc ynidins. T hey inhibit thehazardous effects of collagerase and elastase to the cell wall. T hey also supportflowing of the blood to the retina.Various flavanoid types were used in the nutrim ent and cosmeticindustries. T his k ind of highly antioxidant structures are extracted from variousplants and there are form anded to soile, T his k ind of extracts are obtained fromusing highly antioxidant plants. T hese plants are green tea, cocoa, etc but thehighest concentration is obtained from grape seed. T hose extracts are added tonutrim ents as powder or cosmetic compound or as capsule to support immunes ystem .In this study, the extraction method Folin-Ciocalteu m ethod (UV spectrometerassign) and RP-HPLC method were used. Extraction method were applicated togrape seed extracts, Folin-Ciocalteu method were applicated to obtained extractsand HPLC method were applicated to collected and ready extracts. Ourexpectation at the end of this study is to introduce after developing a m ethod forour industrialists to gain back extremely the wastes which are in no use andthrown by entering this sector at any k ind.