Navigating managerial challenges in the airline industry: Insights from flight network design and fleet structuring
Havayolu sektöründeki yönetimsel zorlukların yönlendirilmesi: Uçuş ağı tasarımı ve filo yapılanmasında öneriler
  1. Tez No: 860893
  2. Yazar: METEHAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Havayolu sektöründe düzensiz olayların yönetimi, ekip çizelgeleme, uçak çizelgeleme ve uçuş çizelgeleme temel operasyonel planlama ve çizelgeleme problemini oluşturmaktadır. Rotalama problemi olarak da adlandırılan uçuş çizelgeleme problemi en temel problemdir. Burada, rota planlama ile en uygun maliyetli güzergâh optimize edilir. Bu tezde sırasıyla tepki yüzeyi metodolojisi yöntemiyle kritik filo limitleri incelenmiş ve elde edilen çıktılar sırasıyla hub lokasyonu problemi ve araç rotalama problemleribe uygulanarak, uçuş ağı tasarımı modelleri oluşturulmuştur. Çalışmanın en önemli amacı havayolu şirketlerinin özellikle durgunluk dönemlerinde gelirlerini ve operasyonel devamlılıklarını sağlamak için stratejik planlamalarında limitleri ve rehberleri belirlemektir. Elde edilen en önemli sonuç doğru filo yapısıyla kurulmuş bir uçuş ağının geleneksel yöntemlere nazaran daha çevreci ve karlı olabildiğidir. Çalışmanın gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tutması ve rehber olması beklenmektedir. Oluşturulan problemler GAMS yazılımı versiyon 38.2 ile modellenmiş ve Intel i7 2.0 GHz işlemciye sahip windows işletim sistemli bir bilgisayarla çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Management of irregular events, crew scheduling, aircraft scheduling and flight scheduling constitute the basic operational planning and scheduling problem in the airline industry. The flight scheduling problem, also called the routing problem, is the most basic problem. Here, the most cost-effective route is optimized through route planning. In this thesis, critical fleet limits were examined with the response surface method, which is a proxy model, and flight network design models were created by applying the obtained outputs to the hub location problem and vehicle routing problems, respectively. The most important purpose of the study is to determine the limits and guidebooks in the strategic planning of airline companies in order to ensure their revenue and operational continuity, especially during periods of stagnation. The most important result obtained is that a flight network established with the correct fleet structure can be more environmentally friendly and profitable than traditional methods. It is expected that the study will shed light and guide future studies. The problems created were modeled with GAMS software version 38.2 and solved on a computer with Windows operating system and Intel i7 2.0 GHz processor.