Structural formation and chemical enrichment patterns in isolated galaxies: A case study of Mrk1216 and insights into red nugget evolution
İzole gökadalarda yapısal oluşum ve kimyasal zenginleşme örüntüleri: Mrk1216'nın incelenmesi ve kırmızı yığın evrimine dair bulgular
- Tez No: 860950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HÜDAVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Evren'deki maddenin karmaşık evrimi, kozmoloji ve astrofizikte süregelen bir araştırma alanı olmuştur. Önerilen çeşitli modeller arasında, ΛCDM (Lambda Soğuk Karanlık Madde) modeli, Evren'in genişlemesi, kozmik mikrodalga arka planı (CMB), karanlık madde ve büyük ölçekli yapıların oluşumu konularında sağlam bir matematiksel temel sağlayarak öne çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, ΛCDM kozmolojisinin öngördüğü hiyerarşik oluşum modeli ve bu oluşum ile iç içe geçmiş olan kimyasal zenginleşme süreçleri ele alınmıştır. Hiyerarşik oluşum modeline göre yakın evrende gözlemlediğimiz büyük kütleli eliptik galaksiler iki aşamada olşmuştur. Bu iki aşamalı evrimde öncelikle gaz zengin birleşmeler yolu ile büyük kütleli eliptik galaksilerin yoğun merkezleri oluşur. Bu gaz zengin birleşmeler hızlı ve etkili bir yıldız oluşum sürecini de tetikler. z ∼ 2 civarına kadar devam eden bu sürecin sonunda oluşan yapılara“kırmızı-yığın”(red-nugget) adı verilmiştir. Yıldız oluşum süreçleri ilk aşamada büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ardından daha yavaş olan ikinci aşama başlar. Bu aşamada galaksi, civarında bulunan gazca fakir yapılar ile birleşme sürecine girer. İkinci aşama ile galaksiler hem boyutça hem de yıldız kütlesi açısından gelişimlerini sürdürürler. Ancak, bu birleşmelerin doğası gereği rastgele oluşu, Mrk1216 gibi bazı galaksilerin bu birleşmeleri yaşamayarak ikinci aşamayı atlamasına yol açabilir. Bu da onların ilk aşamayı tamamlamalarının ardından (z ∼ 2) mevcut özelliklerini korumalarına ve neredeyse hiç değişmemiş kalıntı yapılar olarak günümüze ulaşmalarına neden olur. Bu tez çalışması, sıradışı evrimsel süreci nedeniyle detaylı bir analiz için eşsiz bir fırsat sunan İzole Kompakt Eliptik Galaksi (IsoCEG) ve Büyük Kalıntı Galaksi (MRG) olan Mrk1216'ya odaklanmaktadır. Ayrıca, Mrk1216'nın sıradışı evrimi, güçlü içsel etkinlik eksikliği ve izole oluşu, onu birleşmelerin ve AGÇ (Aktif Galaktik Çekirdek) süreçlerinin element üretimi ve dağılımı üzerindeki etkilerini an- lama için değerli bir vaka çalışması yapmaktadır. Bu çalışma ayrıca Mrk1216'ın kimyasal özellikleri üzerinden erken evrendeki zenginleşme modellerine ve dinamik süreçlerin element evrimi üzerindeki etkilerine dair içgörüler sunmayı hedefler. Bu noktada mad- denin kimyasal evrimi ile ilgili öne çıkan model ise“erken zenginleşme”senaryosudur. Bu senaryo, element sentezinin büyük oranda maddenin kümeleşmesinden önce gerçekleştiğini öne sürer. Sonuç olarak bu çalışma, Mrk1216'nın kimyasal yapısının dikkatli biçimde incelenmesi ile elde edilen bilgileri, mevcut kimyasal zenginleşme senaryosu üzerinden de yorumlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The complex evolution of matter in the Universe has been an ongoing area of research in cosmology and astrophysics. Among the various proposed models, the ΛCDM (Lambda Cold Dark Matter) model has stood out by providing a solid mathematical basis for the expansion of the Universe, the cosmic microwave background (CMB), dark matter, and the formation of large-scale structures. In this thesis, the hierarchical formation model pre- dicted by ΛCDM cosmology and the chemical enrichment processes intertwined with this formation are discussed. According to the hierarchical formation model, the massive elliptical galaxies we observe in the nearby universe formed in two stages. In this two-stage evolution, the dense centers of massive elliptical galaxies are formed primarily through gas-rich mergers. These gas-rich mergers also trigger a rapid and effective star formation process. The structures formed at the end of this process, which continues until around z ∼ 2, are called“red-nugget”. Star formation processes are largely completed in the first stage. Then the slower second phase begins. At this stage, the galaxy enters the process of merging with the nearby gas-poor structures. With the second stage, galaxies continue their development in terms of both size and stellar mass. However, the inherently random nature of these mergers may cause some galaxies, such as Mrk1216, to skip the second stage by not experiencing these mergers. This causes them to preserve their properties after completing the first stage (z ∼ 2), and reach to the present day as almost unchanged relic structures. This thesis focuses on Mrk1216, an Isolated Compact Elliptical Galaxy (IsoCEG) and Massive Relic Galaxy (MRG) that offers a unique opportunity for detailed analysis due to its unusual evolutionary process. Furthermore, the unusual evolution of Mrk1216, its lack of strong intrinsic activity, and its isolation make it a valuable case study for understanding the effects of mergers and Active Galactic Nucleus (AGN) processes on elemental production and distribution. This study also aims to provide insights into the enrichment patterns in the early universe and the effects of dynamic processes on elemental evolution through the chemical properties of Mrk1216. At this point, the prominent model regarding the chemical evolution of matter is the“early enrichment”scenario. This scenario suggests that element synthesis largely occurs before the aggregation of matter. In conclusion, this study interprets the information obtained by carefully examining the chemical structure of Mrk1216 through the current chemical enrichment scenario.