Talaşlı imalatta işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin örnek bir frezeleme operasyonuyla incelenmesi
Investigation of the effects of process parameters on surface roughness in example milling operation at machining
  1. Tez No: 860949
  2. Yazar: TUGAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İmalat sektöründe, talaşlı imalat yöntemleri her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur. Talaşlı imalat uygulamalarından olan frezeleme operasyonları endüstride oldukça yaygın olarak kullanılmaktadırlar ve bu alanda çok çeşitli akademik çalışmalar yapılmaktadır. Kesme parametrelerinin optimizasyonu, frezeleme operasyonlarında istenilen niteliklere ulaşmada en önemli faktörlerden biri olmuştur. Bu Yüksek Lisans tezi çalışmasında, ısıl işlem görmüş yüksek sertlikteki DIN 1.2379 malzemenin frezeleme operasyonlarında, işleme parametrelerinin iş parçası yüzey pürüzlülüğüne ve yüzey mikro sertliklerine etkileri ve aynı zamanda takım aşınmasına olan etkileri örnek frezeleme operasyonlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Machining methods have always had a very important place in the manufacturing industry. Milling operations, which are among the machining applications, are widely used, and a wide variety of academic studies are carried out in this field. Optimization of cutting parameters has become one of the most important factors in achieving the desired qualities in milling operations. In this Master's thesis study, the effects of process parameters on workpiece surface roughness, surface micro-hardness, and tool wear in milling operations of heat-treated high-hardness DIN 1.2379 material were examined with sample milling operations.