Kaz Dağları Milli Parkı ağaç ve çalıları üzerinde gelişen mikrofungusların taksonomisi
Taxonomy of microfungus on the trees and bushes of the Kaz Mountains National Park
- Tez No: 860952
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bitki hastalıklarının önemli etmenlerinden biri mikromantarlardır. Doğal ya da korunan orman ekosistemlerindeki mikobiyotanın ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve mikromantar türlerinin hem fitosönozlarda hem de mikosinuzyalardaki karşılıklı ilişkilerinin ortaya konulması, bunlar ile mücadele açısından önemli bir aşamadır. Kazdağı Milli Parkı (KDMP) biyoçeşitlilik, endemizm oranı, fitocoğrafik yer alış ve dağların uzanış istikameti sebebiyle eşsiz bir öneme sahiptir. Tez süresince alanda saha çalışmaları yapılmış ve ormanları oluşturan ağaç ve çalıların dal, gövde kabuğu, yaprak ve meyve gibi mikrofunguslarla enfekte olan kısımlarından numuneler alınmıştır. Laboratuvara getirilen örneklerin incelenmesi sonucunda 105 takson tespit edilmiştir. Literatür taramalarına göre, bu araştırma sonucu KDMP'de 19 cins ve 58 tür mikrofungus Türkiye mikobiyotası için yeni kayıttır. Bunlar: Agyrium, Ascochytopsis, Byssosphaeria, Ceratosphaeria, Curreya, Dwayaangam, Fujimyces, Giulia, Kalmusia, Keissleriella, Neocucurbitaria, Nigrograna, Parapithomyces, Patellariopsis, Pseudolachnea, Sclerencoelia, Sclerotiopsis, Septopatella ve Velutaria cinsleri. Agyrium rufum, Alternaria salicicola, Aposphaeria multiformis, Ascochytopsis aggregata, Byssosphaeria rhodomphala, Camarosporium arbuti, Ca. salicinum, Ceratosphaeria lampadophora, Chalara fusidioides, Coniothyrium cytisellum, Cryptosporella corylina, Cucurbitaria laurina, Cu. rubefaciens, Curreya pithyophila, Cytospora lauri, C. taxi, Diaporthe juniperivora, Dinemasporium lanatum, Diplodia cydoniae, D. laurina, D. meliae, D. nerii, D. preusii, Fujimyces oodes, Giulia tenuis, Gloniopsis pulla, Guignardia istriaca, Kalmusia sarothamni, Keissleriella pinicola, Leptosphaeria arbuti, Lojkania platani, Lophiostoma isomerum, Lophiotrema neoarundinariae, Lophium mytilinum, Lophodermium seditiosum, Microdiplodia harknessii, M. salicina, Microsphaeropsis olivacea, Monochaetia bicornis, Neocucurbitaria cava, N. subcaespitosa, Nigrograna fuscidula, Patellariopsis atrovinosa, Phyllactinia alni, Pleospora cytisi, Phoma nerii, Phomopsis petiolorum, Ph. radula, Ph. salicina, Pseudolachnea hispidula, Sclerencoelia fascicularis, Sclerotiopsis piceana, Septopatella septata, Stilbospora cistina, Teichospora trabicola, Valsa haustellata, V. rostrupiana ve Velutaria rufo-olivacea türleri de Türkiye mikobiyotası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factor of plant diseases is microfungi. Examining the mycobiota in natural or protected forest ecosystems in detail and revealing the interrelationships of microfungus species in both phytocenoses and mycosinusia is an important step in combating them. Kazdağı National Park (KDNP) has a unique importance due to its biodiversity, endemism rate, phytogeographical location and the direction of the mountains. During the thesis, field studies were carried out in the area and samples were collected from parts of trees and shrubs that form forests, such as branches, stem bark, leaves and fruits, which are infected with microfungi. As a result of the examination of the samples brought to the laboratory, 105 taxa were identified. According to the literature review, 19 genera and 58 species of microfungi are new records for the Turkish mycobiota as a result of this research. These are as genera level: Agyrium, Ascochytopsis, Byssosphaeria, Ceratosphaeria, Curreya, Dwayaangam, Fujimyces, Giulia, Kalmusia, Keissleriella, Neocucurbitaria, Nigrograna, Parapithomyces, Patellariopsis, Pseudolachnea, Sclerencoelia, Sclerotiopsis, Septopatella and Velutaria. And as species level: Agyrium rufum, Alternaria salicicola, Aposphaeria multiformis, Ascochytopsis aggregata, Byssosphaeria rhodomphala, Camarosporium arbuti, Ca. salicinum, Ceratosphaeria lampadophora, Chalara fusidioides, Coniothyrium cytisellum, Cryptosporella corylina, Cucurbitaria laurina, Cu. rubefaciens, Curreya pithyophila, Cytospora lauri, C. taxi, Diaporthe juniperivora, Dinemasporium lanatum, Diplodia cydoniae, D. laurina, D. meliae, D. nerii, D. preusii, Fujimyces oodes, Giulia tenuis, Gloniopsis pulla, Guignardia istriaca, Kalmusia sarothamni, Keissleriella pinicola, Leptosphaeria arbuti, Lojkania platani, Lophiostoma isomerum, Lophiotrema neoarundinariae, Lophium mytilinum, Lophodermium seditiosum, Microdiplodia harknessii, M. salicina, Microsphaeropsis olivacea, Monochaetia bicornis, Neocucurbitaria cava, N. subcaespitosa, Nigrograna fuscidula, Patellariopsis atrovinosa, Phyllactinia alni, Pleospora cytisi, Phoma nerii, Phomopsis petiolorum, Ph. radula, Ph. salicina, Pseudolachnea hispidula, Sclerencoelia fascicularis, Sclerotiopsis piceana, Septopatella septata, Stilbospora cistina, Teichospora trabicola, Valsa haustellata, V. rostrupiana and Velutaria rufo-olivacea.