Urban food system transition via circular economy: The case of Karşıyaka, İzmir
Kentsel gıda sistemlerinin döngüsel ekonomiyle dönüşümü: İzmir, Karşıyaka Örneği
  1. Tez No: 860953
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Post-endüstriyel toplum, insan sistemlerinin çevre üzerindeki etkilerinden kaynaklanan“çoklu krizlerle”karşı karşıyadır. Tüketim mekânları olarak kentler ise, çoklu krizlerin birleştiği ve derinlemesine kendini gösterdiği mekanlardır. Gıda sistemleri ise, sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim kalıplarının çevresel ve sosyal sınırları zorlayarak sosyal eşitsizliğe ve ekosistem tahribatına yol açtığı endişe verici sistemlerden biri olarak kendini göstermektedir. Bu durum, geleneksel teknolojiler, yaşam tarzları, tedarik zincirlerinin yanı sıra organizasyonel, düzenleyici, kurumsal ve politik yapılarla şekillenen gıda sisteminin doğrusal organizasyonunun yeniden düşünülmesini gerektirir. Gıda sisteminin doğrusal organizasyonunu yeniden tasarlamak önem arz ederken, gıda üretim ve tüketiminin yerel veya bölgesel tedarik sistemlerine bağlandığı 'Kentsel Gıda Sistemleri'nin inşasına doğru bir değişim ise kaçınılmaz kabul edilmektedir. Döngüsel Modellerin bu yaklaşıma entegre edilmesi, daha sürdürülebilir, kaynak açısından verimli, sosyal açıdan adil ve hakkaniyetli gıda sistemleri inşa etmenin bir yolunu sunmaktadır. Döngüsel Ekonomi (CE) kavramına dayanan Döngüsel Gıda Sistemleri yaklaşımı, sürdürülebilir ve onarıcı gıda sistemlerinin geliştirilmesini hedeflemekte ve üç ana prensibe dayanmaktadır: onarıcı gıda üretimi; materyallerin döngüler içinde kullanımda tutulması; atıkların sistemden ayrıştırılması. Sorumlu tüketim uygulamalarının teşviki ise bu geçişi hızlandırmak için hayati önem taşımaktadır. Tüm bunlar, gıda sistemlerinde sürdürülebilirliği ve döngüselliği teşvik edecek, gıda güvenliğini, sosyal adaleti ve ekolojik uyumu sağlayacak yeni modellerin inşasını gerektirmektedir. İzmir Karşıyaka örneğine ilişkin ayrıntılı inceleme, gıda sisteminin kentsel düzeyde döngüsel ve sürdürülebilir geçişini destekleyebilecek alternatifler sunan kilit kentsel gıda uygulamalarına ışık tutmaktadır. Bu çerçevede çalışma, İzmir'in dinamik bir alt merkezi olan Karşıyaka'da, gıdayla ilgili çeşitli faaliyet ve uygulamalarla gıda sisteminin çeşitli boyutlarını içeren temel kentsel gıda uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ancak Karşıyaka'da gıda sürdürülebilirliği konusunda iddialı çalışmalara rağmen girişimler parçacıl kalmakta, yaygınlaşmamakta ve sürdürülebilir ve döngüsel gıda sisteminin bütünsel bir şekilde uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Sonuç olarak bu durum, mevcuttaki kilit kentsel gıda uygulamaları keşfetme, döngüsellik açısından potansiyellerini değerlendirme ve yeni modeller için olası itici güçlerin yanı sıra bunların çoğalmasını engelleyen engelleri inceleme ihtiyacının altını çizmektedir. Karşıyaka'da bir vaka çalışması içeren nitel ve keşfedici araştırma metodolojisine dayanan bu araştırma, temel uygulamaları incelemeyi ve yerel bağlamda döngüsel gıda sistemine geçişi ilerletme veya engellemede yeni modellerin rolünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu sayede tezin gıda sistemine daha bütünsel bir bakış sunması ve sürdürülebilir ve döngüsel uygulamaları teşvik etmenin yollarını belirlemeye yardımcı olması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak tez bu çalışma ışığında döngüsel gıda sistemlerine, kentsel gıda sistemlerine ve gıda planlama literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The post-industrial society faces“multiple crises”arising from the effects of human systems on the environment. Cities, as the places of consumption, are places where the multiple crises converge and deeply manifest themselves. One of the alarming systems is the food system, with the unsustainable production and consumption patterns pushing environmental and social limits, leading to social inequality as well as ecosystem destruction. This requires a rethinking on the linear organization of the food system that basically locked within traditional technologies, lifestyles, supply chains, as well as organizational, regulatory, institutional, and political structures. Reimagining the linear organization of the food system is crucial, necessitating a shift towards building Urban Food Systems where food production and consumption are linked to local or regional supply systems. Integrating Circular Models into this approach offers a path to build more sustainable, resource-efficient and socially just and equitable food systems. The Circular Food System approach, based on the concept of the Circular Economy (CE), is a promising approach to develop food system to be redesigned in a sustainable and regenerative way with three major principles: producing food regeneratively and locally; designing waste out of the system; keeping materials in use. Promoting responsible consumption practices is also essential for accelerating this transition, requiring novel models to promote sustainability and circularity within food systems, ensuring food safety, social justice, and ecological harmony. The detailed exploration on the case of Karşıyaka, Izmir, shed light on the key urban food practices providing alternatives that can support circular and sustainable transition of the food system within urban level. In this framework, the study aims to examine the key urban food practices within Karşıyaka, a dynamic sub-centre of Izmir, Turkey, including various dimensions of the food system with diverse range of food-related activities and practices. However, despite the ambitious studies on food sustainability in Karşıyaka, the initiatives remain fragmentary, lacking widespread adoption as well as a holistic implementation of sustainable, and circular food system. Consequently, this underscores the need to explore key urban food practices, to assess their potential in terms of circularity and to examine possible drivers for new models as well as the barriers that prevent their proliferation. Essentially, based on qualitative and exploratory research methodology with a case study on Karşıyaka, this research aims to examine the key practices and highlights the role of new models in advancing or hindering the transition to a circular food system in a local context. Through this, the thesis is intended to provide a more holistic view of the food system, and to help identify ways to promote sustainable and circular practices. Ultimately, it aims to contribute to circular food systems, urban food systems and food planning literature.