Çocuk poliklinikleri iç mekan tasarımında zemin kaplama malzemelerinin kullanıcı gereksinimleri açısından değerlendirilmesi
Examining flooring materials in relation to user needs for children's pediatric interior design
  1. Tez No: 860966
  2. Yazar: MERVE KOCABEY BEZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KURAK AÇICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sağlık yapıları, kullanıcı ve tasarım odaklı işlevselliğin ön planda olduğu yapılardır. Sağlık sistemlerinin en donanımlı yapılarından olan hastaneler, dönemin teknolojik, ekonomik, sosyolojik vb. şartlarına göre alt birimlere ayrılarak farklı kullanıcılara hitap eden çok fonksiyonlu yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı çocuk polikliniklerinin mekan örgütlenmesinde rol oynayan parametrelerin nasıl oluştuğunu ortaya koyarak kullanıcılarının gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimlerin zemin kaplama malzemeleri seçiminde etkili olan faktörlerinin değerlendirilmesidir. Öncelikle mekanı oluşturan parametreler, kullanıcıların temel gereksinimleri, çocuk polikliniklerinin iç mekan organizasyonu ve döşeme kaplama malzemeleri konusunda literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın sonraki aşamasında belirlenen örneklem alanındaki çocuk poliklinikleri ve bu birime yardımcı mekanlarda yerinde tespit yapılarak zemin kaplama malzemeleri incelenmiştir. Zemin kaplama malzemelerinin kullanıcı gereksinimlerini kapsayan koşullarının değerlendirilmesi için analiz yöntemi oluşturulmuştur. Çocuk polikliniklerindeki kullanıcıların gereksinimleri değerlendirilerek çalışma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde malzemelerin bir kısmının kullanıcı gereksinimlerini karşıladığı, bir kısmının da kısmen karşıladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health structures are structures where user and design-oriented functionality is at the forefront. Hospitals are among the health systems' best-equipped structures in terms of technology, economy, society, etc. They appear as multipurpose structures that, by being segmented into smaller parts based on conditions, appeal to a variety of users. This research aims to identify user needs and assess the factors influencing flooring material selection for these needs, as well as to shed light on the parameters that shape the spatial organization of children's outpatient clinics. Initially, a review of the literature was done on the factors that determine the space, the users' fundamental requirements, how children's clinics are organized inside, and the types of flooring that are used. In the following phase of the research, floor covering materials in this unit's auxiliary spaces and children's outpatient clinics within the designated sample area were inspected. A method of analysis has been developed to assess the state of flooring materials that meet user requirements. It was determined that while some of the materials partially satisfied user requirements, others only partially met them when the study's data was analyzed considering users' needs in paediatric outpatient clinics.