Ortaokul matematik öğretmen adaylarının grafiklere ilişkin alan bilgilerinin incelenmesi
Examination of secondary school mathematics teacher candidates' content knowledge of graphics
  1. Tez No: 860980
  2. Yazar: TUĞÇE TUĞRUL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının grafiklere ilişkin alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ortaokul düzeyindeki veri işleme konularının (sütun grafiği, çizgi grafiği, daire grafiği) öğretimi için gerekli alan bilgisinin tanımlanması ve öğretmen adaylarının bu bilgileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmaya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 25 İlköğretim matematik öğretmenliği son sınıf öğrencileri katılmıştır. Katılımcılar, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının grafik konusuna ilişkin kavramları eksik tanımladıkları ve kavramlar arasındaki ilişkiyi uygun şekilde kuramadıkları görülmüştür. Ayrıca bağlama göre uygun olan grafiği belirlemekte zorlandıkları görülmüştür. Örneğin, çizgi grafiğine uygun durumlarda sütun grafiğini tercih ettikleri görülmüştür. Dolayısıyla, sorunun bağlamına dikkat edilmediği tespit edilmiştir. Grafik oluşturma süreçlerinden biri olan eksenlerin çizilmesinde bazı öğretmen adaylarının eksenleri isimlendirmedikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının grafikleri çizerken eksenlerin belirli aralıklarla ölçeklendirilmesini göz ardı ettikleri ve verilen değerlere odaklandıkları görülmüştür. Öğretmen adaylarının çoğunun grafiği çizdikten sonra grafiği isimlendirmedikleri tespit edilmiştir. Bazı öğretmen adaylarının grafikler arasında dönüşüm yapmakta zorlandıkları görülmüştür. Öğretmen adaylarından bazılarının sütun grafiğinde sütunları birleşik çizdikleri görülmüştür. Sütun grafiği ile histogram arasındaki farkı anlamlandıramadıkları tespit edilmiştir. Daire grafiğine ilişkin bulgularda öğretmen adaylarından bazılarının daire dilimlerini oluşturmakta zorlandıkları tespit edilmiştir. Örneğin, frekansları verilen veri setinde daire dilimlerinin açılarını bulmakta zorlandıkları görülmüştür. Bu sonuçlara ek olarak öğretmen adaylarından bazılarının veriler arasında okuma yapmakta zorlandığı görülmüştür. Ayrıca farklı veriler arasında da karşılaştırma yapmakta zorlandıkları görülmüştür. Genel olarak öğretmen adaylarının grafiklere yönelik alan bilgilerinde eksiklikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine secondary school mathematics teacher candidates' content knowledge regarding graphics. In this context, the content knowledge required for teaching data processing subjects (bar graph, line graph, pie graph) at the middle school level was defined and this knowledge of the prospective teachers was examined. In the research, multiple case studies, one of the qualitative research designs, were adopted. 25 senior primary school mathematics teaching students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University participated in the research. Participants were determined using the appropriate sampling method. As a result of the research, it was seen that prospective teachers defined the concepts related to graphs incompletely and could not establish the relationship between the concepts appropriately. It was also observed that they had difficulty in determining the appropriate graphic according to the context. For example, it has been observed that they prefer bar graphs in situations where line graphs are suitable. Therefore, it was determined that the context of the problem was not taken into consideration. It was observed that some teacher candidates did not name the axes during the graphs creation process. Some of teacher candidates ignored the scaling of the axes at certain intervals and focused on the given values. It was determined that most of the teacher candidates did not name the graph after drawing it. It was observed that some of the teacher candidates drew the columns together in the bar graphs. Also they could not understand the difference between the bar graphs and histogram. In the findings regarding the pie graph, it was determined that some of the teacher candidates had difficulty in creating circle slices. For example, it was observed that they had difficulty finding the angles of the circle segments in the data set whose frequencies were given. In addition to these results, it was observed that some of the teacher candidates had difficulty reading through the data. It was also observed that they had difficulty making comparisons between different data. In general, it was determined that teacher candidates had deficiencies in their field knowledge of graphics.