Ankara Yenimahalle Demetevler bölgesinde yapıların hızlı sokak taraması yöntemiyle değerlendirilmesi
Investigation of buildings with rapid street survey in Ankara Yenimahalle Demetevler region rapid street survey
- Tez No: 860981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BAKIRCI ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aktif fayların bulunduğu ülkemizde mevcut yapı stoğunun belirlenmesi ve gereken önlemlerin alınması büyük önem arzetmektedir. Özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde bu durum daha dikkat çekicidir. Çalışmada, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bulunan Demetevler, Demetlale ve Demetgül mahallelerindeki binaların hızlı sokak taraması yöntemiyle değerlendirilmesi sağlanmıştır. Yapı stoğunun değerlendirmesi, riskli yapıların belirlenmesi, çarpık kentleşme sorunlarının incelenmesi, sokak incelemeleri ile yapı kalitesi değerlendirmesi ve güvenli barınma koşullarının sağlanmasına yol göstermek çalışmanın ana hedefleri olmuştur. Çalışma, depremler gibi doğal afetlerde riskli olabilecek yapılar için belirli kriterlere dayalı bir puanlama sistemi kullanarak bu yapıları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, kat sayısı, yumuşak katlar, ağır çıkmalar, kısa kolonlar, dilatasyon problemleri gibi yapısal özellikler üzerinden riskli binalar belirlenmektedir. Demetevler bölgesindeki yapı kalitesi sorunları ve çarpık kentleşme problemleri incelenmiş ve bu bölgede kentsel dönüşüm ihtiyacı vurgulanmıştır. Sokak incelemeleriyle yapılan gözlemler ve yapıların yapım yılları, dış cephe durumu gibi parametreler üzerinden, mantolama ve tadilatlar da dikkate alınarak, yapım kaliteleri de değerlendirilmiştir. İnceleme ve değerlendirmelerin, bölgenin kentsel dönüşüm planlarının ve yapılaşma sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Demetevler Mahallesi, Demetlale Mahallesi ve Demetgül Mahallelerinde 536 bina incelenmiştir. Bu binaların 252 adedi yüksek riskli, 284 adedi ise düşük riskli olarak tespit edilmiştir. incelenen yapıların %47'inin yüksek riskli yapı durumunda olduğu belirlenmiştir. Binaların risk durumunu en çok etkileyen faktörün kat sayısı ve zemin ivme değeri olduğu söylenebilir. Binaların 6 kata kadar risk değerlendirilmeleri güvenli olarak çıkmaktadır. Ancak 6 ve üzeri kat sayısına ulaşılınca riskli yapı oranları %51 oranına çıkmaktadır. Kat sayısının etkisi diğer kusurlara sahip binalarda da etkili olmaktadır. Kat sayısı arttıkça diğer kusurlara sahip yapılarda da risk oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, where there are active faults, it is great importance to determine the existing building stock and take the necessary precautions. This situation is especially remarkable in big cities with high population density. In the study, the buildings in the Demetevler, Demetlale and Demetgül neighborhoods in Ankara's Yenimahalle district were evaluated using the rapid street scanning method. The main objectives of the study were the evaluation of the building stock, the identification of hazardous buildings, the examination of unplanned urbanization problems, the assessment of building quality through street screening and the provision of safe housing conditions. The study aims to identify structures that may be at risk in natural disasters such as earthquakes, using a scoring system based on certain criteria. In particular, hazardous buildings are determined based on structural features such as number of floors, soft storey, heavy overhangs, short columns, and dilatation problems. Building quality problems and unplanned urbanization problems in the Demetevler region were examined and the need for urban transformation in this region was emphasized. Construction quality was also evaluated based on observations made through street surveys and parameters such as the construction years of the buildings and their exterior condition, also taking into account cladding and renovations. It is thought that examinations and evaluations can contribute to the improvement of the urban transformation plans and construction health of the region. 536 buildings were examined in Demetevler, Demetlale and Demetgül Districts. 252 of these buildings were identified as high risk and 284 as low risk. It was determined that 47% of the structures examined were high-risk structures. It can be said that the factor that most affects the risk status of buildings is the number of floors and ground acceleration value. Risk assessments of buildings up to 6 floors are considered safe. However, when the number of floors 6 and above is reached, hazardous building rates increase to 51%. The effect of the number of floors is also effective in buildings with other defects. As the number of floors increases, there is also a risk in buildings with other defects.