Çorum ili Osmancık ve çevresi kırsal alanlarda yapı tipolojileri ve korunmuşluk durumu
Building typologies and preservation status in rural areas of Osmancık and its surroundings in Çorum province
  1. Tez No: 860987
  2. Yazar: AYŞE NUR KARAKEÇİLİOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kırsal alanlar iklim, topografya gibi özellikleri bakımından bulundukları alanla uyumlu; kültürel ve mimari özellikleri ile ait oldukları toplumların geçmişine dair birçok özelliği yansıtmaktadır. Kırsal alanlar içinde barındırdıkları yapı ve değerlerle bir miras bütünü oluşturmaktadır. Gelişen ve değişen yaşam koşulları ve ihtiyaçlar sebebiyle kırsal miras birçok sorunla karşı karşıyadır. Değişen yaşam koşullarına uyum sağlama sürecinde kırsal mirasın gelecek nesillere aktarılması tehditlerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada Anadolu'da yerleşimlerin başladığı dönemlerden günümüze uzanan süreçte yerleşimlerin görüldüğü, Osmanlı döneminde de önemli bir merkez olan Osmancık ilçesinin bulunduğu bölge, günümüzde Çorum ili için önemini sürdürmektedir. Kırsal alanların günümüzde karşı karşıya kaldığı terk edilme ve yok olma tehlikesi Osmancık ilçesi ve çevresinde bulunan kırsal alanlar için de tehdit niteliği taşımaktadır. Osmancık ilçesinde bulunan Kuzhayat köyü, Hanefi köyü, Alibey köy ve Kuzköy geleneksel mimari kimliğe sahip olan ancak değişim sürecinde bulunan kırsal yerleşimlerdir. Bu bağlamda sözü edilen kırsal yerleşmelerin geçmişten günümüze olan gelişim sürecini incelemek ve kaybolan/ kaybolmaya yüz tutmuş mimari mirasını yapı tipolojileri bakımından inceleyerek belgelemek amacıyla çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural areas are compatible with the area they are located in terms of climate and topography; they reflect many features of the past of the societies they belong to with their cultural and architectural features. Rural areas constitute a whole heritage with the structures and values they contain. Rural heritage faces many problems due to developing and changing living conditions and needs. In the process of adapting to changing living conditions, the transfer of rural heritage to future generations is faced with threats. In this study, the region where Osmancık District, which was an important center in the Ottoman period, where settlements were seen in the process from the beginning of settlements in Anatolia to the present day, continues to be important for Çorum Province today. The danger of abandonment and extinction that rural areas face today is also a threat for Osmancık District and the surrounding rural areas. Kuzhayat village, Hanefi village, Alibey village and Kuzköy in Osmancık district are rural settlements which have traditional architectural identity but are in the process of change. In this context, the study has been prepared in order to examine the development process of these rural settlements from the past to the present and to document the architectural heritage that has been lost / almost lost in terms of building typologies.