Kadastro güncelleme çalışmalarında insansız hava aracı (İHA)'nın kullanımının irdelenmesi: Çorum-Osmancık-Karaköy örneği
The investigation of the use of the underwater air vehicle (UAV) in the studies of the renovation of the cadastreal padches: Corum-Osmancik-Karaköy
  1. Tez No: 567130
  2. Yazar: NURGÜL SEHER ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizde, taşınmazların konumlarını, geometrik yapısını, hukuksal durumunu tespitine yönelik olarak yaklaşık 100 yıllık bir süreçte kadastro çalışmaları birkaç birim dışında tamamlanmıştır. Bu süreçte kadastro çalışmaları çeşitli ölçü yöntemleri, değişik ölçü aletleri, farklı ölçek, koordinat sistemleri ve altlıklarda gerçekleştirilmiştir. Fakat ölçü yönteminden, kullanılan ölçü aletlerinden ve teknik personele bağlı olarak meydana gelen bazı kadastro verilerinde hatalar bulunmaktadır. Kadastro verilerinde bulunan mevcut hatalar, değişen veri üretim standarttı, hedeflenen mekânsal bilgi sisteminin altlığını oluşturacak nitelikte verilerin bulunmaması ve günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artan taleplerle kadastronun güncellenmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Kadastro güncellemesi çalışmalarında doğrudan yapılan ölçü yöntemlerine alternatif olarak modern teknolojilerinden olan İnsansız Hava Aracı (İHA)'nın kullanılabilirliğine yönelik Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında teknik ve hukuki altyapısı oluşturulmuştur. Böylelikle İHA' nın, kadastro güncelleme çalışmalarında kullanılmasının önü açılmıştır. Bu tez çalışmasında, Çorum İli, Osmancık İlçesi, Karaköy Köyü'nde, Kadastro güncellemesi çalışması kapsamında, doğrudan arazi çalışmasıyla elde edilen veriler ile İHA'yla elde edilen verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. İHA'nın kadastro güncelleme çalışmalarında kullanımıyla; doğrudan arazi ölçümüne göre, %70 zaman, %75 personel tasarrufu, parsellerin geometrik yapısını meydana getiren detay noktalarının belirlenmesinde %73.98 daha doğru belirlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca üretilen stereo model ile arazinin üç boyutlu görünümü sağlayarak kullanıcıya uygulamada araziyi daha iyi yorumlama yetisi kazandırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, moved their location, geometric structure, about 100 cadastral works on one-year period in order to determine the legal status apart from a few units have been completed. In this process, cadastral studies were carried out in various measurement methods, different measuring instruments, different scales, coordinate systems and litter. However, there are errors in some cadastral data that occur depending on the measurement method, the measuring instruments used and the technical personnel. Existing errors in the cadastral data, data production standard, lack of data to form the basis of the targeted spatial information system, and the necessity of updating the cadastre with increasing demands with the developing technology. In 2018, the General Directorate of Land Registry and Cadastre has established a technical and legal infrastructure for the availability of the Unmanned Aerial Vehicle (UAV), which is one of the modern technologies as an alternative to the measurement methods carried out directly in the cadastre update studies. Thus, the use of the UAV for cadastral updating works was paved. In this thesis, the data obtained by direct field survey and the data obtained by UAV have been compared within the scope of Cadastre update study in Karaköy Village of Osmancık District of Çorum Province. With the use of UAV in cadastre updating works; According to the direct land measurement, 70% time, 75% personnel saving, the determination of the detail points that make up the geometric structure of the parcels was determined to be 73.98% more accurate. In addition, the stereo model produced provides a three-dimensional view of the terrain, giving the user the ability to interpret the terrain better in practice.