Soyutta derinlik ve öz
Depth and intensity in abstract
- Tez No: 86099
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Tarihsel süreç içerisinde insanlar, değişik araç ve gereçlerle mağara resimleri yaparlarken, 20. yüzyıl insanı boyasını satın alıp üretkenliğe devam etmektedir. Bu insanların içinde olan biçimlendirme isteği, iç zorunlulukla, en ufak olandan, en büyük olana; özüne varana dek bütünü oluşturma istencine, koşulsuz bağlılık gösteren sanatçılardır. Çağdaş sanat trendinde, sanatçılar, düşüncelerini dış-gerçek dünyaya geçirme çabasında görsel dilini çağın teknolojik olanaklarıyla sürekli olarak yenileyecekler, başka bir şekilde anlatılmayacak düşünce ve gerçekleri getireceklerdir. Her sanatçı yaşadığı çağın özelliklerinde ve olanaklarında doğar. Hazır bulunduğunu değerlendirir, geliştirir. Çağdaş sanatçı hazır bulduğu kültür olanakları dışında, kendini oluşturma, yaratma özgürlğüne sahip olur. (Çünkü çağdaş kültür, Avangardlar kültürüdür). Yükselir ve kozmik alemde seyreder. Burada biçimler bir ritm oluştururlar - birbirleri içinde eriyerek ana hareketi oluşturmaya ve yüzeyde 'var' olmaya başlarlar. Aynen biçim ve içeriğin birbirini kendiliğinden oluşturması gibi. Sanatçı yüzey ve derinlik ilişkilerini çokluk ve azlık noktalarını kullanarak, sonsuzluğun, ruhun devinimlerin somut görülmesini sağlar. Tarihin hiçbir döneminde insanlık eski ile yetinmemiştir. Sürekli olarak ileribakmış, yenilikleri aramış ve 20. yüzyıl yeniliklerinin ve gelişmelerinin ard- arda takip edilemez hızda, geliştiğinden 'çoğulculuk' kavramıyla sınıflandırılabilecektir. Somuttan soyuta geçiş sürecinde, soyutu çağın gerçeklerinden ayırarak incelemek olanaksız olacaktır. Rönesans'la birlikte başlayan bireyselleşme, teknolojik, ideolojik, sosyal yapıda değişkilikler, insanın kendisini tanımasına, düşlerini gereksinimleri doğrultusunda saptayarak toplumsal yapıdaki kökten değişikliklere ayak uydurma süreçleri sürekli yenilenecek, bu süreçler soyut sanat disiplinlerini de kapsayarak başkalaşacaktır. Bu çalışmamda 20. yüzyıl Soyut Sanat'ının özellikle toplumsal değişmeler ve gelişmeler doğrultusunda sanatın biçiminde ve özünde oluşan değişmelerin resmin derinliğinde yapmış olduğu gelişmeler gösterilmeye çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The human of the 20th Century sets forth his productivity by means of purchasing the painting material whilst hhe ancient were using various tools and materails for their paintings in the caves during the historical period. These people are and were artists, whose enthusiasm for creativity leads them to the desire of forming the whole from the tiniest up to the biggest part all the way to the core, due to their inner force and without any condition whatsoever. Artists will continuously renew their visual language within their effort of adapting their thoughts to the outer world with the assistance of technological opportunities within the contemporary art trend and shall also express the thoughts and realities which otherwise could not be expressed by any other means. All artists are born into the possibilities and opportunities of the era in which they live and assess and improve them. The contemporary artist also possesses the freedom to create and from his own style in addition to the available, cultural potentiality, since the contemporary culture is the culture of the avant-garde. It rises and proceeds within the cosmic universe. Here, the patterns form such a rhythm, where they melt in each other and begin to“exit”on the surface due to the main movement they create, just like the cybernetic formation of the form and content of each other. The artist enables the concrete visualization of the infinity and the spiritual motion by means of using the major and minor points together with the surface and depth relations. Throught the history, humanity was never satisfied with the old concept and as looked forward while searching for the neoteric. Therefore, it will be able to classify the improvements and new events of the 20th Century that follow each other with an increasing acceleration, with the“pluralist”concept. During the transfer from the substantial to the abstract, it will be impossible to study the abstract apart from the reality of the current age. The individualism that started with Renaissance as well as the technological and ideological change will lead the human being to know himself and determine his dreams due to his requirements, which will lead to the continuous renewal of the adaptation to the fundamental changes in the social structure, while this processes shall metamorphose including the abstract art disciplines. In this work, I have tried to express the improvements caused in the depth of painting by the changes formed in to core of the 20th Century abstract art, especially within the social changes and improvements in this effect. IV