İç mimari ve resimde mekan kavramının irdelenmesi ve 'De Stijl' grubu içinde etkileşimleri
- Tez No: 61209
 - Danışmanlar: PROF. DR. SITKI M. ERİNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
m İÇMİMARİ VE RESİMDE MEKAN KAVRAMTNTN İRDELENMESİ VE DE STIJL' GRUBU İÇİNDE ETKİLEŞİMLERİ ÖZET: İçmimari ve resimde mekan kavramının irdelendiği bu tezin birinci bölümünde; mekanın felsefi ve psikolojik açıdan anlamı, tarihsel açıdan içmimaride mekanın gelişimi ve mekanı etkileyen sosyokültürel, sosyopsikolojik, coğrafi ve fiziksel etmenler konu içinde değerlendirilmektedir. İkinci bölümde; tarihsel gelişim içinde resimde mekan konu edinilmiştir. İki boyutlu yüzeysel mekan, derinlik yanılsamasına göre mekan, eşzamanlılık ilkesine göre mekan ve kavramsal boyutlu mekan olarak ayrı başlıklar altında mekan irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; mekan açısından içmimari ve resimde, ortak ve farklı yönler saptanmış ve aralarındaki etkileşim ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda hem resim, hem de mimari tasarımında akün oluşturan“De Stijl”grubu sanatçılarının mekana bakışları, görüş ve düşünceleri ve yaptıkları eserler tez içinde örnek olarak yer almıştır. Sonuç bölümünde; sanatlar arasında birlikte eylemliliğin; resim - mimarlık bütünlüğü düşüncesinin doğmasına neden olduğu anlaşılmakta, somuttan soyuta ve buradan da olabilene geçişin; geleneksel mekan anlayışım yıktığı görülmektedir. De Stijl grubuyla başlayan bu yeni yaklaşımın, modern mimari ve Bauhaus oluşumuna önderlik ettiği, daha sonra ortaya çıkan sanat akımlarında da yine 'resmin' mekan tasarımında etkili olduğu örnekleriyle belirlenmiştir. Bu nedenle resim sanatının estetik işlevinin yanısıra pratik işlev de kazandığı kanıtlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT: The discussion about the concept of interior architecture and the space in painting has been raised in the first chapter of this thesis. Also the meaning of space from the philosophical and sycological point of view, evaluation of space in interior architecture through the history and sociocultural, sociopsycological, geographical and physical influences in the development of space has been discussed. In the second chapter; the subject has been examined through evaluating the space in painting within the historical progress. Two dimensional planer space, error in perception of depth in space, space according to the principal of synchronization, dimension of space from conceptual point of view, has been discussed under separete headings. In the third chapter, concern of space in interior architecture and painting and their inter-influences has been pointed out. The trend that the artists of“De Stijl”group formed and their point of views as well as ideas designing an artwork and architecture has been taken as a standing point for this thesis. As a conclusion it has been observed that by means of inter-action amoung arts, the idea of togetherness between painting and architecture has been flourished; from concrete to abstract and from that on to (possible) probable, dimolished the traditional understanding of space.This new approach which started with De Stijl group has been the leader of formation of modern architecture and Bauhaus. The examples of other art trends which emerged later on, proved that the 'painting' is influential in designing the space. From that point of view it has been proved that apart from it's aesthetical function, the painting has practical function as well in forming a space.