C-22 anacı üzerine aşılı interdonato limon çeşidinde yaprak dökümünü engellemek amacı ile yapılan bitki besleme uygulamaları
Plant nutrition applications made in order to prevent leaf abscission in the interdonato lemon variety grafted on the C-22 rootstock
- Tez No: 860990
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada C-22 anaç üzerine aşılı İnterdonato limon çeşidi bitkilerine ekim-şubat arasında meydana gelen yaprak dökümünü engellemek veya en aza indirebilmek amacı ile yapraktan farklı bitki besleme ürünleri püskürtülmüştür. Uygulamalar arasında yüksek dozda fosfor içeren“ NPK (5-38-15) x 2”ve“ NPK (5-38-15)”uygulamalarının yaprak dökümünü azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca uygulamaların SPAD, P, K, Ca, Zn üzerinde istatistiksel olarak önemli etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, C-22 grafted onto rootstock, lemon variety plants were sprayed with different plant nutrition products from the leaves in order to prevent or minimize the defoliation occurring between October and February. Among the applications, it was determined that the applications of“NPK (5-38-15) x 2”and“NPK (5-38-15)”containing high doses of phosphorus reduced leaf Decoloration. In addition, it was determined that the applications had a statistically significant effect on SPAD, P, K, Ca, Zn.