18. yüzyılda Osmanlı Sarayı'nda tedavide kullanılan bitkiler
Plants used in treatment at the Ottoman Palace in the 18th century
  1. Tez No: 861018
  2. Yazar: HİLAL KEVSER ASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez 18. yüzyılda Saray-ı Cedid'de ilaç yapımında kullanılan bitkileri incelemektedir. Bitkilerin isimleri, hangi ilaç yapımında kullanıldığı ve hangi hastalıklara fayda sağladığı temel araştırma konusudur. Tezimiz Osmanlı tıbbının 18. yüzyılda Batı kültürü ile tanışmasına rağmen geleneksel uygulamaları sürdürerek bitkilerin tedavideki öncelikli rolünün devam ettiğini savunmaktadır. T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde yer alan belgeler kullanılarak Saray-ı Cedid'de kullanılan bitkiler belirlenmiştir. Bu bitkilerin ve bitkilerin kullanıldığı terkiplerin içerikleri geçmiş dönemlerde hazırlanan tıp eserlerinden karşılaştırma suretiyle ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Böylece Osmanlı tıbbında bitkisel tedavi (fitoterapi) alanında yazılmış eserlerdeki bitkiler toplu bir biçimde ortaya çıkarılmış ve Osmanlı İmparatorluğu'nda bitkilerin tedavide kullanımına bütüncül bir bakış açısı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the plants used as medicine in Saray-ı Cedid in the 18th century. The primary research focus includes the names of the plants, their use in drug preparation, and the diseases they were beneficial for. Despite the encounter of Ottoman medicine with Western culture in the 18th century, the thesis argues that traditional practices persisted, asserting the continued primary role of plants in treatment. Documents from the Ottoman Archives, specifically from the Presidency of the State Archives of the Republic of Turkey, were utilized to identify the plants used in Saray-ı Cedid. The contents of these plants and the formulations in which they were used are meticulously explained by comparing them with medical works prepared in previous periods. Thus, the thesis brings forth a comprehensive perspective on the use of plants in treatment in the Ottoman Empire by unveiling the plants collectively from works written in the field of herbal treatment (phytotherapy) in Ottoman medicine.