Türkiye'de belediye personel sisteminin sorunları ve çözüm önerileri: Büyükşehir belediyeleri üzerinden bir inceleme
Problems and solutions of municipal personnel system in Türkiye: A review over metropolitan municipality
  1. Tez No: 861017
  2. Yazar: OZAN YETKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Yerel yönetimler, bir yerleşim yerinde yaşayan halkın yerel ve ortak nitelikte olan ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan, karar organları seçimle belirlenen, idarî ve malî özerkliği olan kamu tüzel kişileridir. Türkiye'de“belediye, il özel idaresi ve köy”olmak üzere üç temel yerel yönetim birimi bulunmaktadır. Bu yapı içerisinde başat konumda olan belediyeler,“büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir ilçe belediyeleri”ile“büyükşehir dışındaki belediyeler”şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Vatandaşların gündelik hayatına etki eden pek çok kamu hizmeti belediyeler tarafından sunulmaktadır. Bu noktada belediyeler tarafından sunulan kamu hizmetlerinin etkinliği, verimliliği ve kalitesi önem kazanmakta, bu konuda sağlanacak başarı ise büyük ölçüde nitelikli yönetici ve personele bağlı olmaktadır. Bu durum belediye personeli ve belediye personel sistemi konusunun önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada, belediye personel sisteminin sorunları üzerinde durulmakta ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak 30 büyükşehir belediyesinin faaliyet raporları, stratejik planları, performans programları, personel alım ilanları ve bu belediyelere yönelik Sayıştay denetim raporları incelenmiş ve bulgulara ulaşılmıştır. İkinci aşamada ise büyükşehir belediyelerinde insan kaynakları biriminde yönetici pozisyonunda olan kamu görevlileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında her iki yöntemle elde edilen bulgular, belediye personel sisteminin sorun alanları olarak tartışılmış ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments are public legal entities with administrative and financial autonomy, established to meet the local and common needs of the people living in a settlement, whose decision-making bodies are determined by election. There are three basic local government units in Türkiye: municipality, special provincial administration and village. The municipalities that are dominant within this structure are divided into two:“metropolitan municipalities”and“non-metropolitan municipalities”. Many public services that affect the daily lives of citizens are provided by municipalities. At this point, the effectiveness, efficiency and quality of public services provided by municipalities gain importance, and success in this regard largely depends on qualified managers and personnel. This situation increases the importance of municipal personnel and municipal personnel system. In this study, the problems of the municipal personnel system are emphasized and solutions are tried to be developed. In this context, firstly, the activity reports, strategic plans, performance programs, personnel recruitment announcements of 30 metropolitan municipalities and the Court of Accounts audit reports for these metropolitan municipalities were examined and the findings were reached. In the second stage, interviews were held with public officials in managerial positions in the human resources units of metropolitan municipalities. In the conclusion of the study, the findings obtained by both methods were discussed as the problem areas of the municipal personnel system and solution suggestions were tried to be developed.