Psikotik bozukluk tanılı hastaların bakım verenlerinde ve kanser hastalarının bakım verenlerinde bakım yükü ve psikolojik esnekliğin travma sonrası büyüme üzerine etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
The effect of care burden and psychological flexibility on post-traumatic growth in caregivers of patients diagnosed with psychotic disorder and caregivers of cancer patients: A comparative study
- Tez No: 861057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEHİT BURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, psikotik bozukluk tanısı ile takipli hastaların bakım verenlerinde bakım yükünün saptanması ile psikolojik esnekliğin, bakım yükü ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkiye olan etkisinin incelenmesidir. Ayrıca; psikotik bozukluk tanılı hastaların bakım verenlerinde algılanan bakım yükü düzeyi ile kanser hastalarının bakım verenlerinde algılanan bakım yükü düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, çalışmaya katılmayı kabul eden, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne başvuran psikotik bozukluk tanısı ile takipli hastaların bakım verenleri ve kanser hastalarının (Katz günlük yaşam aktivileri ölçeğinden 4 puan ve altı alan) bakım verenleri çalışmaya dahil edilmiştir. Bakım verenlere DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme formu uygulanarak muhakemesini bozacak zihinsel veya ruhsal bir hastalık olmadığı kesinleştirilmiştir. Bakım verenlere sosyodemografik ve klinik veri formu, Zarit Bakıcı Yük Ölçeği (ZBYÖ), Psikolojik Esneklik Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu-2 (KEF-2), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulanmıştır. Psikotik bozukluk hastalarına Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Global Değerlendirme Ölçeği (GDÖ) uygulanmıştır. BULGULAR: İki grup arasında ZBYÖ toplam puan ortalaması (p=0.001) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Psikiyatri hastalarının bakım verenlerinde ZBYÖ toplam puan ortalaması daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of our study is to determine the care burden in caregivers of patients diagnosed with psychotic disorder and to examine the effect of psychological flexibility on the relationship between care burden and post-traumatic growth. In addition, it was aimed to compare the level of perceived care burden in caregivers of patients diagnosed with psychotic disorder and the level of perceived care burden in caregivers of cancer patients. MATERIALS AND METHODS: Caregivers of patients with a diagnosis of psychotic disorder admitted to Çam and Sakura City Hospital who met the inclusion criteria, who agreed to participate in the study, and caregivers of cancer patients (who received 4 points or less from the Katz activities of daily living scale) were included in the study. A structured clinical interview form for DSM-5 was applied to caregivers to ensure that there was no mental or spiritual illness that would impair their judgment. Sociodemographic and clinical data form, Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBY), Psychological Flexibility Scale, Acceptance and Action Form-2 (AAQ-2), Post-Traumatic Growth Scale (PTGI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were administered to the caregivers. Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Global Assessment Scale (GAF) were administered to psychotic disorder patients. RESULTS: A statistically significant difference was found between the ZBYC total score between the two groups. (p=0,001). The mean total score of ZCBY was found to be higher in caregivers of psychiatric patients.