Psikotik hastaların bakım verenlerinin duygu dışavurum düzeyleri, aile işlevselliği ve etkileyen değişkenler
Expressed emotion levels, family functionality and affecting variables of psychotic patients caregivers
  1. Tez No: 719896
  2. Yazar: ŞAFAK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, psikotik bozukluk tanısı alan hastaların bakım verenlerinin duygu dışavurum düzeyleri, aile işlevselliğinin ve bunları etkileyen değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırma Temmuz 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve bu hastanelere bağlı bulunan toplum ruh sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapıldığı merkezlerde yatarak ve ayaktan tedavi gören ve psikotik bozukluk tanısı alan hastaların bakım verenleri araştırmanın evrenini, çalışmaya katılmayı kabul eden 180 bakım veren araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Dışavurumu Ölçeği (DDÖ)”ve“Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ)”uygulanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA), Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Bu araştırmada bakım verenler tarafından yanıtlanan, ADÖ toplam puan ortalaması 2,32±,41, DDÖ toplam puan ortalaması 19,68±6,04, olarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre psikotik hastalara bakım verenlerin duygu dışavurum düzeylerinin ve bakım verenler tarafından algılanan aile işlevselliklerinin sağlıksız düzeyde olduğu yorumu yapılmıştır. Bakım verenlerin ölçek puanlarıyla, bakım verenlerin ve hastaların çeşitli tanıtıcı özellikleri ve klinik özellikleri arasında ilişkilere rastlanmıştır. Psikiyatri hemşirelerinin psikotik bozukluk tanılı hastaların bakım verenlerine aile işlevselliğini ve duygu dışavurumunu uygun şekilde destekleyecek psikoeğitimler vermesinin hastaların yararına olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of emotional expression, family functionality and the variables affecting them in the caregivers of patients diagnosed with psychotic disorder. This descriptive and correlational research was conducted between July 2020 and December 2020 at Gaziantep Şehitkamil State Hospital, Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital and community mental health centers affiliated to these hospitals. The caregivers of the patients who were diagnosed with psychotic disorder and receiving inpatient and outpatient treatment in the centers where the research was conducted constituted the population of the research and the sample of the study was 180 caregivers who agreed to participate in the study. The data were collected by applying the“Personal Information Form”,“Emotion Expression Scale (EES)”and“ Family Assessment Scale (FAS)”. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (One-way ANOVA), Pearson Correlation test were used in the analysis of the data. In this study, the total mean score of FAS, answered by the caregivers, was 2.32±.41, and the mean total score of EES was 19.68±6.04. According to this result, it was interpreted that the emotional expression levels of the caregivers of psychotic patients and the family functionality perceived by the caregivers were at an unhealthy level. Relationships were found between the scale scores of caregivers and various descriptive and clinical characteristics of caregivers and patients. It is predicted that it will be beneficial for the patients to provide psychoeducational trainings to the caregivers of patients with psychotic disorder by psychiatric nurses to support family functionality and expression of emotion appropriately.