Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin analitik düşünme düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between analytical thinking levels and academic achievement of fine arts high school music department students
- Tez No: 861066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin analitik düşünme düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma tekniklerinden tarama (survey) modeli kullanılmış, çalışmada genel ve ilişkisel taramalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler,“Lise Öğrencileri İçin Analitik Düşünme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Ölçek 4 alt boyuta sahip beşli likert tipindedir ve 24 maddeden oluşmaktadır. Akademik başarıları ve bağımsız değişkenleri belirleyebilmek adına ölçeğin başına demografik sorular eklenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı güz dönemi içerisinde uygun örneklem yöntemiyle seçilmiş Rize, Trabzon, Giresun ve Gaziantep illerinde yer alan güzel sanatlar liselerinde 9, 10, 11 ve 12. sınıfta öğenim gören 440 müzik bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Verileri toplama süreci dört hafta sürmüş ve yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın 1. ve 2. sorularında betimsel istatistikler, 3. araştırma sorusunda öğrencilerin analitik düşünme düzeyleri ile akademik başarıları arasında bir ilişki olup olmadığına bakmak için korelasyonel analiz, 4. araştırma sorusunda T-testi ve Kruskal-Wallis testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin analitik düşünme becerileri ile akademik başarıları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre katılımcıların analitik düşünme becerileri ile akademik başarılarının orta düzeyde bir ilişkiyle ve anlamlı olarak birlikte arttığı sonucuna ulaşılabilir. Araştırmanın son bölümünde elde edilen sonuçlar çerçevesinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the analytical thinking levels of fine arts high school music department students and their academic achievement. Survey model, one of the quantitative research techniques, was used in the study and general and relational surveys were conducted in the study. The data were obtained by using the“Analytical Thinking Scale for High School Students”. The scale is a five-point Likert-type scale with 4 sub-dimensions and consists of 24 items. Demographic questions were added at the beginning of the scale in order to determine academic achievements and independent variables. The sample of the study consisted of 440 music department students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades in fine arts high schools in Rize, Trabzon, Giresun and Gaziantep provinces selected by convenience sampling method in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The data collection process lasted four weeks and was conducted face-to-face. Descriptive statistics were used in research questions 1 and 2, correlational analysis was used in research question 3 to see whether there was a relationship between students' analytical thinking levels and academic achievement, and T-test and Kruskal-Wallis test were used in research question 4. As a result of the study, it was concluded that there was a moderate positive relationship between students' analytical thinking skills and their academic achievement. According to this result, the participants' analytical thinking skills and academic achievement have a moderate relationship. According to this result, it can be concluded that the participants' analytical thinking skills and academic achievement increased together with a moderate and significant relationship. In the last part of the study, recommendations are presented within the framework of the results obtained.