Tip–2 diyabet hastalarında HbA1c, diyabet yaşı, BMI, dislipidemi ile mikrovasküler, makrovasküler komplikasyonların karşılaştırılması
Comparison of HbA1c, diabetes age, BMI, dyslipidemia and microvascular, macrovascular complications in type-2 diabetes patients
  1. Tez No: 861067
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Tüm dünyada diyabet insidansı her geçen gün artmaktadır. Diyabetin kronik vasküler komplikasyonları morbidite, mortalitnin en önemli sebepleridir. Günümüzde diyabet ateroskleroz eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Diyabetin kronik vasküler komplikasyonlarının ortaya çıkmasın da en önemli iki neden glisemik kontrolün bozuk olması ve diyabet süresidir. Yeni tanı konmuş diyabet hastalarının önemli kısmında diyabetin komplikasyonlarının gelişmeye başladığı saptanır. Çalışmamızda tip2 diyabetli hastalarda kronik vasküler komlikasyon sıklığını ve glisemik düzey, diyabet yaşı, obesite, dislipidemi ile komplikasyonların ilişkisini araştırdık. Makrovasküler komplikasyon sıklığı %74.6, mikrovasküler komplikasyon sıklığı %66.1 gibi yüksek oranlarda saptandı. Bir çok çalışmada glisemi kontrolünün komlikasyon sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda da çıkan en önemli sonuçlarda biri glisemik kontrolün komplikasyonlar üzerine olan olumlu etkisiydi. HbA1c %8 ve üzeri olan hastalarda makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyon sıklığı %8 altında olan guruba göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Tek tek ele alırsak hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, nöropati, nefropati ile HbA1c arasında ilişki anlamlı derecede fazla saptanırken; glisemik kontrolü bozuk olan hastalarda retinopati, periferik arter hastalığı, serebrovasküler olay sıklığı yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanamadı. Diyabet süresi ile vasküler komplikasyon gelişimi arasındaki ilişki bilinmektedir. Glisemik maruziyetin süresinin bu süreçte ana neden olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda diyabet süresi 5 yıl üzerinde olan olgularda 5 yıl ve altı olan olgulara göre makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyon sıklığı anlamlı derecede yüksek saptandı. Bu durum yapılan birçok çalışma ile korole sonuçlar göstermektedir. Hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, periferik damar hastalığı, nöropati, nefropati, retinopati gelişimiyle diyabet süresinin istatistiksel olarak anlamlı derecede paralel olduğu görüldü. Diyabet yaşı 5 yıl üzerinde olanlarda serebrovasküler olay sıklığı yüksek saptanırken istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Obesite tip2 diyabet gelişimi için önemli risk faktörlerinden olup, kardiyovasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Çalışamızda kilolu ve obez hasta prevalansı mevcut populasyona göre artmış olduğu görüldü. Makrovasküler komplikasyon sıklığı obez gurupta anlamlı derecede yüksek saptandı. En önemli ilişki hipertansiyonla saptanırken, iskemik kalp hastalığı kilolu ve obez gurupta yüksek görülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Lipid düzeyleri ile vasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki birçok çalışmada gösterilmiştir. LDL kolesterol yüksekliği, HDL kolesaterol düşüklüğü, Trigliserid yüksekliği ateromatöz süreci hızlandırmaktadır. Çalışmamızda LDL düzeyleri ile genel olarak vasküler komplikasyonlar arasında anlamlı ilişki saptanamadı. HDL kolesterol düzeyi yüksek olan guruplarda makrovasküler komplikasyon sıklığı anlamlı derecede daha fazla saptandı. HDL kolesterol düzeyi düşük olan hasta gurubunda, HDL kolesterol düzeyi normal olan hasta gurubuna göre yüksek olması beklenen makrovasküler komplikasyon sıklığının; HDL kolesterol düzeyi normal olan gurupta daha fazla olmasının nedeni hastaların büyük bir kısmının antilipidemik tedavi altında olduğundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Lipid düzeyleri ile komplikasyonlar arasındaki ilişki için kontrol guruplarının olduğu çalışmalar daha doğru sonuçlar verecektir. Sonuç olarak; çalışmamızda glisemik kontrol ve diyabet yaşının tip2 diyabetin makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonların ortaya çıkmasındaki en önemli iki neden olduğu görülmüştür. Obesite ile diyabet, hipertansiyon makrovasküler komlikasyon arası sıkı ilişki bir kez daha gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The insidance of diabetes is increasing everyday at the world. The chronic vascular complications of diabetes are the most important reasons of mortality and morbidity.diabetes is been admitted as equal to atherosclerosis. the irregular glycemic control and duration of diabetes are the most important reasons that leads to chronic vascular complications. the diabetic complications are been detected at the important part of new diagnosed patients.we investigated the frequency of chronic vascular complications and correlation of complications with glycemic level, age of diabetes, obesity and dislipidemia. the frequency of macrovascular complications is %74,6 and microvascular complications is %66,1. many investigations show that regular glycemic control decreases frequency of complications. one of the most important conclusions of our investigation is the positive affect of regular glycemic control on complications. microvascular and macrovascular complications' frequency are significantly high at the patients whose HgA1c is %8 or higher according to the patients whose HgA1c is %8 or lower. ıt is been found out that the relation of hypertension, ischemic heart disease, neuropathy,nephropathy and HgA1c is significant; although the frequency of retinopathy,peripheric artery disease,cerebrovascular disease is high, ıt is insignificant statistically. the relation is already known with duration of diabetes and vascular complication's occurance.the main reason of it is duration of glycemic exposure. the frequency of microvascular and macrovascular complications are more at the patients who are diabetic more than 5 years according to the patientswho are diabetic less than 5 years.ıt is correlated with the results of other studies. the duration of diabetes is correlated with hypertension, ischemic heart disease, peripheric vascular disease, neuropathy, nephropathy and retinopathy statistically significant. the serebrovascular disease frequency is higher at the patients who have diabetes more than 5 years, but it is statistically insignificant. obesity is one of the most important risk of diabetes and also independent risk factor of cardiovascular disease. ın our study we found out that the overweight and obese patients' prevalence is increased according to present population. the frequency of macrovascular complications is signifİcantly high at the group obese patients.there is an important relation wiht hypertension, ischemic heart disease at the owerwheight and obese group, but statistically insignificant.the relation with the lipid levels and and vascular complications had been shown at many studies. high levels of LDL cholesterol and triglyceride, low levels of HDL cholesterol accelaretes atherogenic process.ın our study, there is no significant relation with levels of LDL and general vascular complications. the frequency of macrovascular complications are significantly high at the group who have high HDL cholesterol levels. altough macrovascular complication frequency is expected to be more at the group of low levels of HDL cholesterol according to the group of low HDL levels. ıt is concluded as it is due to majority of the patients are using antilipidemic therapy. a study that have control groups to show the relation with lipid levels and complication, would give more reliable results. as a conclusion, at this study; gycemic control and duration of type 2 diabetes are the most important two reasons that leads to occurance to macovascular and microvascular complications. the strong relation wiht obesity and diabetes, hypertension,macrovascular complications is been demonstrated once again.