Çocuk sahibi olamayan (İnfertil) kadınlarda dini başa çıkma süreçleri ve yalnızlık durumunun incelenmesi
Investigation of religious coping processes and loneliness in infertile women
  1. Tez No: 861084
  2. Yazar: FATMA BETÜL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Toplumumuzda evlenmek ve çocuk sahibi olmak, yaşı uygun olan tüm bireyler için gerçekleştirilmesi gereken bir ödev olarak görülmektedir. Evlenmek çocuk sahibi olmakla eşleştirilmekte ve dinimizde de evlilik neslin devamı için teşvik edilmektedir ancak görünürde iyi niyet taşıyan tüm bu beklentiler istediği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerde özellikle de infertilitenin kaynağı olarak görülen kadınlar üzerinde büyük bir baskıya neden olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çocuk sahibi olamayan kadınların yaşadıkları dini başa çıkma süreçlerini ve yalnızlık durumlarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini en az üç yıl süreyle, istediği halde çocuk sahibi olamayan altı kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın karma yönteme uygun olarak yürütülmesi planlanmaktır. Bu doğrultuda öncelikle Yalnızlık Yönelim ölçeği ve Dini Başa çıkma Tarzları Ölçeği ile nicel veriler elde edilecek daha sonra yarı yapılandırılmış görüşme formuyla nitel veriler elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
In our society, getting married and having children is seen as a duty that must be fulfilled for all individuals of appropriate age. Marriage is associated with having children, and in our religion, marriage is encouraged for the continuation of the generation, but all these seemingly good-intentioned expectations cause great pressure on couples who cannot have children despite their desire, especially on women who are seen as the source of infertility. The aim of this research is to examine the religious coping processes and loneliness of women who cannot have children. The sample of the study consists of six women who could not have children for at least three years. It is planned to conduct the research in accordance with the mixed method. In this direction, firstly, quantitative data will be obtained with the Loneliness Orientation Scale and the Religious Coping Styles Scale, and then qualitative data will be obtained with a semi-structured interview form.