Din ve ahlâk ilişkisi bağlamında Plotinus felsefesi üzerine bir inceleme
A research on the philosophy of Plotinus within the context of relationship between religion and ethics
- Tez No: 861083
 - Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada din-ahlâk ilişkisi bağlamında Plotinus felsefesi üzerine bir inceleme yapılmıştır. Toplumların fayda ve mutluluğunu esas alan din ve ahlâk kavramları, hem sosyolojik hem tarihsel anlamda birçok düşünür tarafından ele alınmıştır. Her dönemde farklı şekillerde incelenen bu kavramlar kimi düşünür tarafından beraber değerlendirilerek birbirlerinin ayrılmaz bir parçası kabul edilirken kimi düşünür bu kavramların iki ayrı alanı temsil ettiğini ortaya koyarak bu kavramların birbirinden bağımsız bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini vurgulamıştır. Çalışmamızı kendisi üzerinden yürüttüğümüz Yeni Platoncu felsefenin en önemli filozofu olan Plotinus ise eserinde ahlâka çokça önem vermiş ve ahlâkı eserinde işlemiş bir filozoftur. Din-ahlâk ilişkisini Tanrı kavramına yüklediği anlamla şekillendiren filozof, bu terimleri değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi felsefesine uygun olacak şekilde açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an examination has been conducted on the philosophy of Plotinus in the context of the relationship between religion and ethics. The concepts of religion and ethics, which are based on the welfare and happiness of societies, have been addressed by many thinkers both in sociological and historical contexts. These concepts, interpreted in various ways in each era, have been considered by some thinkers as inseparable aspects that complement each other, while others have emphasized that these concepts represent two distinct domains, advocating for an independent evaluation of each. Plotinus, the most eminent philosopher of the Neoplatonic philosophy that we have conducted our study upon, accorded significant importance to ethics in his work and discussed ethics therein. Shaping the relationship between religion and ethics with the significance he attributed to the concept of God, the philosopher expounded on the connection between these terms in a manner aligned with his philosophical framework.