Taha Abdurrahman felsefesinde ahlakın din ve akılla ilişkisi
The relationship between ethics, religion, and reason in Taha Abdurrahman's philosophy
  1. Tez No: 861089
  2. Yazar: ABDURRAHİM DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Faslı düşünür Taha Abdurrahman, felsefenin mantık, dil, siyaset gibi farklı alt disiplinlerinde düşünce üretmiş bir filozoftur. Her ne kadar felsefi yaklaşımı bütünlük arz etse de onun fikirlerinin ana temasını eylem ve ahlak felsefesi oluşturur. İnsanı felsefesinin temel yapıtaşı olarak belirleyen Taha Abdurrahman, onu ahlaki bir varlık olarak tanımlar ve insandaki bu ahlakilik durumunun onun aklı da dahil olmak üzere tüm yaşantısını düzenlemesi gerektiğini ifade eder. İnsanı ele alırken de onun söz ve eylem bütünlüğü içerisinde ele alınması gerektiğine dikkat çeker. İnsanın akıllı ve söz söyleyen bir varlık olmasının öncelenerek teorik alanın fiili alanı dışlamasını şiddetle eleştirir. Ona göre insan söz eylem bütünlüğü içerisinde parçalanamaz bir bütündür. İnsanı tanımlarken onu ahlaki temele oturtan Taha Abdurrahman, ahlakı ise din temelinde ele alır. Ona göre insanın temeli ahlak, ahlakın temeli ise dindir. Bu düşünce etrafında da İslam dini özelinde ahlaki bir insana odaklanarak felsefi sistemini bu eksende kurgular.
Özet (Çeviri)
Taha Abdurrahman is a philosophical thinker who has produced thoughts in various sub- disciplines of philosophy such as logic, language, and politics. Although his philosophical approach exhibits coherence, the main theme of his ideas revolves around action and moral philosophy. Identifying the human being as the fundamental building block of philosophy, Taha Abdurrahman defines them as a moral being, emphasizing that this morality within the human being, including their intellect, should regulate their entire existence. When addressing the human being, he emphasizes the need to consider them within the context of the integrity of speech and action. He strongly criticizes the theoretical domain's exclusion of the practical domain by prioritizing the human being as an intelligent and articulate entity. According to him, the human being is an indivisible whole within the integrity of speech and action. In defining the human being. Taha Abdurrahman grounds them in a moral foundation, considering morality in the context of religion. According to him, the foundation of the human being is morality, and the foundation of morality is religion. Around this idea, he constructs his philosophical system by focusing on a moral individual within the specific context of the Islamic religion.