Beden eğitimi ve spor derslerinin türk ve göçmen çocuklarda fiziksel uygunluk ve sportmenlik düzeylerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of physical education and sports courses on physical fitness and sportsmanship levels in Turkish and migrant children
- Tez No: 861094
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: 14 Haftalık Beden Eğitimi ve Spor derslerinde işlenen sportmenlik konularının ve hedef kazanımlarının Türk ve göçmen öğrenciler üzerindeki sportmenlik tutumlarına ve fiziksel uygunluk düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma Gazi ve H.M.K 75. Yıl Ortaokulunda eğitim-öğretim gören 50 Türk ve 50 göçmenden oluşan 100 öğrenci ile yapılmıştır. Türk ve göçmen öğrenciler basit seçkisiz yöntem ile seçilerek denek ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Derslerde Türk ve göçmen deney gruplarına 14 hafta boyunca haftada 2 ders saati olmak üzere Beden Eğitimive Spor dersi öğretim programında yer alan sportmenlik konuları, kazanımları ve eğitsel oyunları, kontrol grubuna ise normal ders müfredatı işlenmiştir. Öğrencilerin sportmenlik davranışlarını ölçmek için Koç'un (2013) geliştirdiği“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ)”, fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek için Eurofit Test Bataryası ve demografik bilgiler için araştırmacının oluşturduğu“Kişisel Bilgi Formu”deney ve kontrol grubuna ön-son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25. programında yapılmıştır. Normallik analizi yapılarak parametrik testlerden ilişkili örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Bulgular: Türk deney grubu öğrencilerinin sportmenlik düzeyi ön - son test ölçümlerine göre PDS ve NDK faktörlerinde anlamlı farklılık oluşmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to examine the effect of sportsmanship topics and target achievements covered in 14 -week physical education courses on sportsmanship attitudes and physical fitness levels on Turkish and migrant students. Method: The research was conducted with 100 students, 50 Turks and 50 migrants, studying at Gazi and H.M.K 75th Year Secondary School. Turkish and migrant students were selected using a simple random method and experimental and control groups were created. Sportsmanship topics, achievements and educational games in the physical education and sports course curriculum were taught to the Turkish and migrant experimental groups, 1 day per week for 2 lesson hours for 14 weeks, and the normal course curriculum was taught to the control group in the lessons. In the study, the“Physical Education Lesson Sportsmanship Behavior Scale (PELSBS)”developed by Koç (2013) to measure the sportsmanship behavior of the students, the Eurofit test battery to determine their physical fitness levels, and the“Personal Information Form”created by the researcher for demographic information were applied to the experimental and control groups as a pretest-posttest. Data analysis was performed using SPSS 25th program. Normality analysis was performed and parametric tests such as related sample t test and independent sample t test were used. Findings: According to the pre-post test measurements of the sportsmanship level of the Turkish experimental group students, there was no significant difference in the PDS and NDK factors (p>0.05).