E spor oynayan ortaöğretim öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn tutumlarının dijital oyun bağımlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived parental attitudes of secondary school students playing e-sports on digital game addiction
- Tez No: 861096
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, E spor oynayan ortaöğretim öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn tutumunun dijital oyun bağımlılığına etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 öğrenim- öğretim yılında Yozgat İl'inde ortaöğretime devam eden 4150 öğrenci, örneklemini ise evren içerisinden alınan 492 öğrenci içinden e spor oynayan 358 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Kuzgun (1972) tarafından geliştirilen“Ebeveyn tutum Ölçeği”ve Irmak ve Erdoğan (2015) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25 paket programı kullanılmış, normal dağılım gösteren ikili karşılaştırmalar için t testi, ikiden fazla değişken karşılaştırması için ANOVA analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, algılanan ebeveyn tutumlarında cinsiyet, anne baba öğrenim durumu, aile gelir düzeyi, kardeş sayısı, evde internet olma durumu, anne baba beraberlik durumu, kendine ait mobil cihaza sahip olma durumu, dijital oyunlardan maddi kazanç elde etme durumu ve bitirdiği döneme ait not ortalamaları değişkenlerinde göre anlamlı fark tespit edilmezken, öğrenim görülen sınıf ve öğrenim görülen okul değişkenlerine göre anlamlı fark tespit edilmiş, dijital oyun bağımlılığında ise cinsiyet, öğrenim görülen okul türü, anne baba öğrenim durumu, aile gelir düzeyi, evde internet olma durumu, anne baba beraberlik durumu, dijital oyunlardan maddi kazanç elde etme değişkenlerine göre anlamlı fark tespit edilirken, bitirdikleri döneme ait not ortalaması, kendilerine ait mobil cihaz olma durumu, kardeş sayısı ve öğrenim görülen sınıf düzeyine göre anlamlı fark tespit edilememiştir. E spor oynayan ortaöğretim öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn tutumunun dijital oyun bağımlılığına etkisi incelendiğinde ebeveyn tutumunun dijital oyun bağımlılığını pozitif yönde anlamlı derecede düşük düzeyde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında araştırmanın kapsamının genişletilmesi, kurum sayılarının artırılması ve araştırmaya dahil olan öğrencilerin kapsamının genişletilmesi araştırma sonuçlarını daha sağlıklı hale getirecektir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre ailelere ve öğrencilere dijital oyun bağımlılığı ile ilgili öğrenim seminerlerinin düzenlenmesi farkındalığın artmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of parental attitude perceived by secondary school students playing e-sports on digital game addiction. The population of the research consists of 4150 students attending secondary education in Yozgat Province in the 2023-2024 academic year, and the sample consists of 358 students playing e-sports among 492 students taken from the population. In the study,“Personal Information Form”created by the researcher,“Parental Attitude Scale”developed by Kuzgun (1972) and“Digital Game Addiction Scale”, the validity and reliability study of which was conducted by Irmak and Erdoğan (2015), were used as data collection tools. SPSS 25 package program was used to analyze the data, t-test was used for normally distributed pairwise comparisons, and ANOVA analysis was performed for comparisons of more than two variables. According to the results of the research, perceived parental attitudes are affected by gender, parents' education level, family income level, number of siblings, internet availability at home, family type, having their own mobile device, financial gain from digital games, and grade point averages for the semester they completed. While no significant difference was detected according to the variables, a significant difference was detected according to the variables of the class and school studied, and in digital game addiction, gender, type of school, education level of parents, family income level, internet availability at home, family type, digital game addiction While a significant difference was detected according to the variables of gaining financial income from games, no significant difference was detected according to the grade point average of the semester they completed, the status of having their own mobile device, the number of siblings and the grade level of education. When the effect of parental attitude perceived by secondary school students playing e-sports on digital game addiction was examined, it was revealed that parental attitude positively affected digital game addiction at a significantly low level. In light of the information obtained from the research results, expanding the scope of the research, increasing the number of institutions and expanding the scope of students included in the research will make the research results more reliable. In addition, according to the research results, organizing educational seminars for families and students about digital game addiction will help increase awareness.