E-spor oynayan lise öğrencilerinde boş zaman değerlendirmenin akademik özgüvene etkisi
The effect of leisure time on academic self-confidence in high school students playing E-sports
  1. Tez No: 918125
  2. Yazar: ABDULMUTALİB BASAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojik gelişmelerin her alanda hız kazanması beraberinde boş zaman yönelimlerini de şekillendirmiştir. Özellikle e-spor türünün popüler hale gelmesi bireylerin boş zaman değerlendirme davranışlarınını değiştirmekle birlikte psikolojik, fizyolojik, fiziksel ve sosyal değişimlerinde ortaya çıkmasını sağlamıştır. Henüz gelişim süreçleri devam eden lise öğrencilerinde bu tarz bir yönelimin sözü edilen değişimlerin belirgin biçimde gözlemlenmesini mümkün kılabilmektedir. Buradan hareketle söz konusu bu araştırmanın temel amacı, e-spor oynayan lise öğrencilerinde boş zaman değerlendirmenin akademik özgüvene etkisinin incelenmesidir. Betimsel tarama modeline göre tasarlanmış olan bu araştırmada Bingöl ili merkez ilçesinde bulunan lise düzeyindeki proje okullarında 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 400 öğrenciye 31 sorudan oluşan bir anket formu yüz yüze uygulanmıştır. Ankette öğrencilere yönelik olarak e-sporda boş zaman değerlendirme ve akademik özgüven ölçeklerinin yanı sıra betimsel özelliklerin belirlenmesi amacıyla bir bilgi formu uygunlanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS ve AMOS programlarında uygunlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid acceleration of technological advancements across various domains has significantly influenced leisure time orientations. Particularly, the increasing popularity of e-sports has not only reshaped individuals' leisure behaviors but also triggered psychological, physiological, physical, and social changes. Such tendencies are particularly observable in high school students, who are in critical developmental stages. The primary objective of this research is to investigate the impact of leisure time activities in e-sports on academic self-confidence among high school students. Designed as a descriptive survey model, the study involved face-to-face administration of a 31-item questionnaire to 400 students enrolled in project-based high schools in the central district of Bingöl province during the 2022-2023 academic year. The questionnaire included sections for demographic information, along with scales measuring leisure time activities in e-sports and academic self-confidence.