Beden eğitimi ve oyun dersinde oyunun akran zorbalığı ve duygu duruma etkisi
The effect of play on peer bullying and mood in physical education and game lessons
  1. Tez No: 897524
  2. Yazar: BAHAR İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve oyun dersinde eğitsel oyunun akran zorbalığı ve duygu durumu üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Tokat ili Yeşilyurt'ta ilkokulda öğrenim gören 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen 9 (% 47) si kız 10 ( % 53)'ü erkek olmak üzere toplam 19 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere sekiz hafta süresince beden eğitimi ve oyun dersinde oyun etkinliği uygulaması uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çocuklar İçin Oyun ve Duygu Ölçeği ile Akran Zorbalığı Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada tek gruplu ön-test, son-test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilere oyun etkinliği başlamadan bir hafta önce akran zorbalığı ön-test ölçümü uygulanmıştır. Sonrasında öğrencilere sekiz hafta boyunca beden eğitimi ve oyun dersinde geleneksel çocuk oyunlarından olan“Paslı Ebelemece”oyunu oynatılmıştır ve her oyun sonrasında Çocuklar İçin Oyun ve Duygu Ölçeği tekrar test uygulaması yapılmıştır. Oyun etkinliği bitiminden bir hafta sonra akran zorbalığı son-testi uygulanmış ve oyun etkinliğinden 4 ay sonra deneyin kalıcılığını belirlemek amacıyla izleme ölçümü uygulanmıştır. Bu ölçümlerden elde edilen verilerin analizinde, örneklem sayısı belirlenirken çalışma için literatürde referans çalışma bulunmadığından tekrarlı ölçümleri için tek yönlü ANOVA ve bağımsız örneklem T testi için etki büyüklüğü Cohen ve diğ.(2018)e göre orta düzey (0.50), ölçme aracının gücü min. referans değer olan 0.80 ve hata payı da 0.05 olarak tanımlanarak Gpower 3.1 programı ile güç analizi yapılmıştır. Veriler SPSS 17.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, beden eğitimi ve oyun dersinde oynanan grup oyununun çocuklarda akran zorbalığı düzeylerini düşürdüğünü, öğrencilerde olumlu duygular oluşturduğu ve bu durumun izleme ölçümlerinde de korunduğunu ortaya koymuştur. Beden eğitimi ve oyun dersinde oynanan grup oyunlarının akran zorbalığını azaltmada etkili olduğu fakat öğrencide pozitif ve negatif duygu durumlarında etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında araştırmadan elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of educational games on peer bullying and mood in Physical Education and Games course. The study group of the research consists of 4th grade students studying at primary school in Yeşilyurt, Tokat province, in the 2023-2024 academic year.The study group consists of a total of 19 students, 9 (47%) of whom are girls and 10 (53%) of whom are boy, determined by criterion sampling, one of the purposeful sampling methods.The game activity was applied to the students in physical education and game lessons for eight weeks. Children's Play and Emotion Scale and Peer Bullying Scale were used as data collection tools in the study. In this study, a single-group pre-test, post-test, repeated test and follow-up test experimental design was used. In the study, a pre-test measurement of peer bullying was applied to the students one week before the game activity started. Afterwards, the students played the game“Rusty Tagging”, one of the traditional children's games, in physical education and game classes for eight weeks, and after each game, the Play and Emotion Scale for Children was retested. A peer bullying post-test was applied one week after the end of the game activity, and a follow-up measurement was applied 4 months after the game activity to determine the permanence of the experiment. In the analysis of the data obtained from these measurements, while determining the number of samples, since there was no reference study in the literature for the study, the effect size for one-way ANOVA for repeated measurements and independent sample T test was medium level (0.50) according to Cohen vd. (2018), and the power of the measurement tool was min. Power analysis was performed with the Gpower 3.1 program, with the reference value defined as 0.80 and the margin of error as 0.05.The data were analyzed with the SPSS 17.0 package program. The findings obtained from the research revealed that group games played in physical education and game lessons reduced the levels of peer bullying in children, created positive emotions in students, and this situation was also preserved in follow-up measurements. It was concluded that group games played in physical education and games lessons were effective in reducing peer bullying, but were not effective in positive and negative emotional states of the student. In the light of the findings obtained, the results of the research were discussed and suggestions were made for future research.