Tensile properties of injection molded polypropylene
  1. Tez No: 8611
  2. Yazar: YAVUZ BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
V ÖZET ENJEKSİYONLA KALIPLANMIŞ POLİPEOPİLENİN ÇEKME ÖZELLİKLERİ Enjeksiyon ile kalıplanmış polipropilenin çekme dayanımı özellikleri olan, maksimum çekme dayanımı, maksimum birim uzama, elastik modülü, çekme enerjisi, enjeksiyon parametrelerine (silindir sıcaklığı, enjeksiyon basıncı, enjeksiyon hızı) ve test sıcaklığına bağlı olarak belirlenmiştir. Bası ölçümler değişik çekme hızlarına göre de yapılmıştır. Çalışmada çekme dayanımı enerjisinin sıcaklığa bağlı olarak doğrusal azaldığını ve erime noktasında sıfıra yaklaştığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda maksimum gerilmenin logaritmik birim uzama ile lineer olduğu bulunmuştur. Enjeksiyon parametrelerinden silindir sıcaklığının polipropilenin özelliklerini değiştirdiği ve sıcaklık arttığında kalıp çekmesinin ve çekme dayanımının azaldığı, birim uzamanın arttığı görülmüştür. ilave olara katkı maddesi talkın polipropilenin özelliklerine olan etkisi incelenmiş ve talkın kalıp çekmesini, birim uzama miktarını azalttığı, baskı hatalarını giderdiği ve parçalara estetik görünüm sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TENSILE PROPERTIES OF INJECTION MOLDED POLYPROPYLENE Tensile properties of injection molded polypropylene; yield stress, yield strain, young's modulus, yield energy were determined as a function of injection parameters (cylinder temperature, injection pressure, injection speed) and as a function of temperature up to the melting point.Some measurements were also made as a function of strain rate. It is observed that yield energy is a linear function of temperature, extrapolating to sero near the melting point. Also it is observed that yield stress is a linear function of log strain rate that shows yielding is an activation rate phenomenon. It is shown that cylinder temperature as an injection parameter has effect on the properties of polypropylene as increasing cylinder temperature, decreases yield stress and mold shrinkage and increases yield strain. In addition, effects of talc as a filler on properties of polypropylene were studied. It is shown that addition of talc reduces mold shrinkage, yield strain and mold defects, gives good esthetic appearances to molded articles.