Depresyon modeli oluşturulan sıçanlarda alamandinin kognitif fonksiyonlara ve nöroinflamasyona etkisi
The effects of alamandin on cognitive functions and neuroinflammation in rat model of depression
- Tez No: 861111
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DARIYERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Depresyon dikkat, bellek, psikomotor fonksiyonlar ve yönetici işlevleri içeren bilişsel işlevlerde bozukluklara neden olabilen bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar majör depresyonun patofizyolojisinde renin-anjiyotensin sistemin (RAS) de rolü olduğunu düşündürmektedir. Alamandin, RAS'ın koruyucu ekseni ile ilişkilendirilmiş en yeni komponenttir. Çalışmamızın amacı, depresyon ve buna bağlı meydana gelen kognitif fonksiyon bozukluğunun patofizyolojisinde, potansiyel bir tedavi aracı olarak, kognitif fonksiyonlara, nöroinflamasyona ve oksidatif stres üzerine RAS ailesinin yeni bir üyesi olan alamandinin etkilerini incelemektir. Çalışmada 3 aylık, ağırlıkları 300-350 g arasında değişen 35 adet erkek Sprague dawley cinsi sıçan kullanıldı. Depresyon modeli kronik öngörülemeyen hafif stres yöntemi ile oluşturuldu. Deney hayvanları kontrol (K), depresyon (D), alamandin (50 µg/kg,ip) tedavisi uygulanan grup (D+ALA), A779 (300 µg/kg,ip) uygulanan grup (D+A779) ve alamandin ile A779'un birlikte uygulandığı grup (D+ALA+A779) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Çalışmamızda depresyon gelişimi davranış testleri ile doğrulandıktan sonra Morris su labirenti testi ile hayvanların öğrenme-bellek performansları ölçüldü. Deney sonunda hayvanların prefrontal korteks, hipokampus ve kan örnekleri biyokimyasal çalışmalar ve gen ekspresyon analizleri için izole edildi. Araştırmamızda anksiyete düzeyinin belirlenmesi için yapılan sükroz tercih testi, açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent testi, kuyruktan asma ve zorunlu yüzme testlerinde D grubu ile A779 uygulanan grupta belirgin bir şekilde anksiyete gelişimi olduğu, alamandinin ise anksiyolitik etki gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Depression is a disease that can cause impairments in cognitive functions, including attention, memory, psychomotor functions and executive functions. Studies suggest that the renin-angiotensin system (RAS) also plays a role in the pathophysiology of major depression. Alamandin is the newest component associated with the protective axis of the RAS. The aim of our study is to determine the effects of alamandine, a new member of the RAS family, on cognitive functions, neuroinflammation and oxidative stress as a potential teropathic target in the pathophysiology of depression and related cognitive dysfunction. 35 male Sprague dawley rats, 3 months old and weighing between 300-350 g, were used. The chronic unpredictable mild stress model of depression was performed. Experimental animals divided into 5 groups of control (C), depression (D), alamandine (50 µg/kg, ip) treatment group (D+A), A779 (300 µg/kg, ip) treatment group (D+A779), both alamandine and A779 treatment group (D+ALA+A779). After the development of depression was confirmed by behavioral tests, the learning-memory performances of the animals were measured with the Morris water maze test. At the end of the experiment, prefrontal cortex, hippocampus and blood samples of the animals were isolated for biochemical studies and gene expression analyses. The sucrose preference test, open field test, elevated plus maze test, tail suspension and forced swimming tests performed to determine the anxiety levels of animals. There was a significant development of anxiety in the D group and the A779 treated group, and alamandine showed an anxiolytic effect.