Gömülü maksiller kaninlerin anatomik pozisyonları ile nazal septum deviasyonu arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships between the anatomical positions of the impacted maxillary canines and the nasal septum deviation
- Tez No: 861124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BOYLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Maksiller kaninler, üçüncü molar dişlerden sonra gömülülüğü en sık görülen dişlerdir. Maksilladaki anatomik pozisyonu sebebiyle gömülü maksiller kaninler nazal kavite ile yakın ilişkide bulunabilirler. Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak gömülü maksiller kaninlerin anatomik pozisyonları ile nazal septum deviasyonu (NSD) arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gömülü kanin dişi bulunan ve bulunmayan 120 hasta dahil edilmiştir. Hastaların KIBT görüntüleri üzerinden, gömülü kanin pozisyonu, angulasyonu ve nazal kaviteye olan mesafesi; NSD açısı ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Erkeklerde, kadınlara oranla sol tarafta kanin angulasyon derecesi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0,036). Gömülü kanin pozisyonuna göre sağ ve sol tarafta NSD dereceleri değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0,050). Sonuç: Maksiller gömülü kaninlerin anatomik pozisyonları ile NSD arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Erkeklerde gömülü kanin angulasyon derecesi kadınlara göre daha yüksektir. Özellikle erkeklerde sol tarafta gömülü maksiller kaninlerdeki angulasyon derecesinde anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Maxillary canines are the most commonly impacted teeth after third molars. Due to their anatomical position in the maxilla, impacted maxillary canines may be in close relationship with the nasal cavity. The aim of this study is to evaluate the relationships between the anatomical positions of impacted maxillary canines and nasal septum deviation (NSD) using cone beam computed tomography (CBCT) images. Materials and Methods: 120 patients with and without impacted canine teeth were included in the study. The embedded canine position, angulation and distance to the nasal cavity were evaluated via CBCT images of the patients; NSD angle was measured. The data obtained was evaluated statistically. Results: A statistically significant difference was found between the degree of canine angulation values on the left side in men compared to women (p = 0.036). NSD degree values on the right and left sides did not show a statistically significant difference according to the impacted canine position (p>0.050). Conclusion: No significant relationship was found between the anatomical positions of the maxillary impacted canines and NSD. The degree of embedded canine angulation is higher in men than in women. A significant difference was detected in the degree of angulation of the impacted maxillary canines on the left side, especially in men.