Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıklarının ve problem çözme beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between digital game addictions and problem solving skill levels of sport sciences faculty students
- Tez No: 861131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi' nde eğitim gören öğrencilerin dijital oyun bağımlılıkları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışma evrenini Spor Bilimleri Fakültesi'nin bütün bölümlerinde ve sınıflarında eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim alan 225' i erkek, 171'i kadın toplam da 396 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yaş, cinsiyet, sınıf, bölüm gibi demografik bilgilerden oluşan araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Hazar ve Hazar (2019) tarafından geliştirilen 21 soru ve 3 alt boyuttan oluşan Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen uyarlamasını Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan 35 Soru ve 6 alt boyuttan oluşan Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan katılımcıların kişisel özelliklerini betimleyici frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları çıkarılmıştır. Dijital oyun bağımlılıklarının ve problem çözme beceri düzeylerinin belirlenmesinde basıklık (Skewness) ve çarpıklık (Kurtosis) normallik testleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinin ardından ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla verilerin karşılaştırılması için Anova analizi ve iki ölçek arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Korelasyon Analiz testine bakılmıştır. Verilerin anlamlı farkı için p< 0,05 değeri temel alınmıştır. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin problem çözme becerisi üzerindeki etkisi incelendiğinde dijital oyun bağımlılığının problem çözme becerileri üzerindeki etkisinin pozitif ve düşük düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between digital game addiction and problem solving skills among students studying in Faculty of Sports Sciences The study encompasses all departments and classes within the Faculty of Sport Sciences. The sample group consists of 396 student, including 225 males 171 females, who are studying at the Faculty of Sport Sciences at Bozok University. Data collection tools include a Personel Information Form prepared by researcher, the Digital Game Addiction Scale for University Students, consisting of 21 questions and 3 sub-dimensions developed by Hazar and Hazar (2019), and Problem Solving Inventory, an adaptation by Şahin, Şahin and Heppner (1993) of scale developed by Heppner and Petersen (1982), consisting of 35 questions and 6 sub-dimensions.The descriptive frequencies (f) and percentages (%) of the personal characteristics of the sample group participants have been calculated. Normality tests of skewness and kurtosis were employed to determine the levels of digital gaming addication and problem solving skills. Following the demonstration of normail distribution of the data, independent sample t-tests were conducted for pairwise comparisons, Anova analysis was utilized for comparing more than two datasets, and correlation analysis tests were employed to elucidate the relationship between two scales.