Yerel yönetimlerde iş gören antrenörlerin örgütsel sinizm ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational cynicism and organizational justice perceptions of coaches working in local governments
  1. Tez No: 861132
  2. Yazar: BAŞAK KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı yerel yönetimlerde iş gören antrenörlerin örgütsel sinizm ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Başakşehir, Silivri ve Büyükçekmece ilçelerinde yerel yönetimde görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde bu ilçelerde yerel yönetimde görev yapan 98 kadın ve 62 erkek toplam 160 antrenör yer almaktadır. Çalışmada Kalağan (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Sinizm Ölçeği”ve Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen Polat (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik verileri hesaplanmıştır. Örgütsel sinizm ve örgütsel adalet arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. İkili gruplar arasındaki farklılıkların analizi için Independent Samp T-test, ikiden fazla değişken içeren durumlarda One Way ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde farklılık olması durumunda varyansların homojenliği varsayımı dikkate alınarak Tukey testi ile farklılıklar hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda yerel yönetimlerde iş gören antrenörlerin örgütsel sinizm ve örgütsel adalet algıları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve kurumda çalışma süresi değişkenine göre anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between organizational cynicism and perceptions of organizational justice among coaches working in local governments. The population of the study comprises coaches serving in local government in the districts of Başakşehir, Silivri, and Büyükçekmece in the Istanbul province. The study's sample includes a total of 160 coaches, consisting of 98 females and 62 males, who are engaged in local government roles in these districts. In the study, the“Organizational Cynicism Scale”adapted to Turkish by Kalağan (2009) and the“Organizational Justice Scale”developed by Niehoff and Moorman (1993), adapted to Turkish by Polat (2007), were used. The data obtained were analyzed using the SPSS 25 program. Descriptive statistical data were calculated for the analysis of the data. Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between organizational cynicism and organizational justice. Independent Sample T-test was used for the analysis of differences between two groups, and in cases involving more than two variables, the One-Way ANOVA test was employed. In the case of differences in the ANOVA test, differences were calculated using the Tukey test, taking into account the assumption of homogeneity of variances. As a result of the analyses conducted, a significant negative relationship was found between organizational cynicism and perceptions of organizational justice among coaches working in local governments. However, no significant differences were found based on gender, age, professional seniority, and duration of employment in the organization.