Pandemi sürecinde spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sosyal medya tutumları ve dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of social media attitudes and digital literacy levels of faculty of sports sciences students during the pandemic process
  1. Tez No: 861130
  2. Yazar: AHMAD JAMEEL HATEM ALATTABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya tutumlarına yönelik olarak diğer bir değişken dijital okuryazarlık üzerinden algı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın temel amacının yanında diğer bir amacı ise çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, sosyal medyayı ne zamandır kullandığı, sosyal medyayı günlük kullanım sıklığı) sosyal medya tutumları ve dijital okuryazarlık düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırma nicel olarak tasarlandı ve hali hazırdaki durumu ortaya çıkartmak üzere tanımlayıcı ve betimleyici bir yöntem tercih edildi. Araştırmanın ulaşılabilir evrenini İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun farklı bölümlerinde öğrenim gören (N=1624) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfü olmayan yöntemle seçilmiş (n=391) gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, sosyal medya tutum ölçeği ve dijital okuryazarlık ölçeği uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 24 programına aktarıldı ve normal dağılıma uyacak şekilde elde edilen verilere yönelik parametrik yaklaşımla bağımsız t-test, birden fazla kategorik değişeler için One way ANOVA testleri yapıldı. Değişkenler arası ilişkileri belirlemek üzere Korelasyon Analizi gerçekleştirildi. Sonuç olarak cinsiyet, bölüm ve sosyal medya günlük kullanım süresinin sosyal medya tutum ve dijital okuryazarlık düzeyinde belirleyici bir değişken olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin sınıf düzeyinin sosyal izolasyon ve sosyal yetkinlik düzeyini etkilediği, 4 sınıf öğrencilerinin sosyal izolasyonlarının 3.sınıf öğrencilerinin ise sosyal yetkinliklerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Sınıf değişkeninin dijital okuryazarlık üzerinde belirleyici bir rol üstlenmediği benzer özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Rekreasyon bölümü öğrencilerinin öğretmenle ilişki boyutunda daha iyi olduğu anlaşılmaktadır. Sosyal medya kullanım geçmişi arttıkça bağlamsal kullanım ve dijital kimlik yönetimin arttığı görülmektedir. Sosyal medya tutum düzeyi ile dijital okuryazarlık düzeyi arasından önemsenmeyecek düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of research is to examine the connection between university students' social media attitudes and digital literacy levels. In addition to the main purpose of the research, another purpose is to evaluate social media attitudes and digital literacy levels according to various variables (gender, class level, department, how long they use social media, frequency of daily use of social media). It has been originated in proportion to the quantitative research model and relational survey aiming to bring to light current situation has been preferred. The accessible universe of the research be composed of students (N=1624) studying in different departments of Istanbul Gelişim University School of Physical Education and Sports. The sample of the study, on the other hand, consists of volunteer participants (n=391) selected by the simple random method. Personal information form, social media attitude scale and digital literacy scale were applied to the participants as data collection tools. The collected data were relocated to the SPSS 24 program and independent t-test was performed with a parametric approach to the data obtained to fit the normal distribution, and One-way ANOVA tests were performed for more than one categorical variable. Correlation Analysis was performed to determine the relationships between variables. As a result, it has been determined that gender, department and daily use of social media are not a determining variable in the level of social media attitude and digital literacy. It was determined that the class level of the students affected the social isolation and social competence level, and the social isolation of the 4th grade students and the social competence of the 3rd grade students were found to be better. It has been determined that the class variable does not play a decisive role on digital literacy but has similar features. It is understood that the students of the recreation department are better in the dimension of relationship with the teacher. As social media usage history increases, it is seen that contextual use and digital identity management increase. It has been determined that there is a negligible relationship between the level of social media attitude and the level of digital literacy.