Akut, subakut derin ven trombozlu hastalarda farmakomekanik tedavi ve farmakomekanik tedavi sonrası kateter aracılı trombolitik tedavi uygulanan hastaların erken ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Pharmacomechanical treatment in patients with acute and subacute deep vein thrombosis and comparison of early and mid-term results of patients receiving catheter-mediated thrombolytic therapy along with pharmacomechanical treatment
- Tez No: 861143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞİŞLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Derin ven trombozu (DVT), staz, endotel hasarı, hiperkoagulabilite gibi risk faktörleri ile derin venöz sistemdeki yapılarda pıhtı oluşumu sonucu oluşan klinik bir tablodur. Erken dönemde tedavi edilmediği takdirde pulmoner emboli, posttrombotik sendrom, kronik venöz yetmezlik gibi komplikasyonlara sebep olabilir. Heparin, oral antikoagulan ve yeni oral antikoagülanlar gibi medikal tedavi seçenekleri ilk planda tutulmasına rağmen trombolitik etkileri olmaması nedenli venöz sistem içerisindeki pıhtıyı erken dönemde ortadan kaldıramaz. Bu yüzden endovasküler operasyonlar geliştirilmiştir. Bu çalışmamızda iliofemoral venöz yapılarda akut, subakut DVT'li hastalarda kliniğimizde sıkça kullandığımız AngioJet kateter ile farmatomekanik tedavi (FMT) alan ve farmakomekanik tedavi sonrası kateter aracılı trombolitik tedavi (FMT+KAT) yaptığımız hastaların erken ve orta dönem sonuçlarını karşılaştırdık. Retrospektif olarak hazırlanan çalışmamızda her iki gruba 30'ar hasta dahil edildi. Hastaların 1., 6. ve 12. ay poliklinik kontrollerindeki fizik muayene ve doppler ultrasonografi sonuçları ile venöz açıklık oranları, venöz reflü akımları ve Villalta skoru baz alınarak posttrombotik sendrom gelişim oranları incelendi. Her iki grup için seçilen hastalar arasında demografik olarak anlamlı bir fark yoktu. Hastaların 1., 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Deep vein thrombosis (DVT) is a clinical condition resulting from the formation of clots in the deep venous system due to risk factors such as stasis, endothelial damage, and hypercoagulability. If not treated early, it can lead to complications such as pulmonary embolism, post-thrombotic syndrome, and chronic venous insufficiency. Medical treatment options such as heparin, oral anticoagulants and new oral anticoagulants cannot eliminate the clot in the venous system early because they do not have thrombolytic effects. Hence, endovascular interventions have been developed. In this study, we compared the early and mid-term results of patients with acute and subacute DVT in the iliofemoral venous structures who underwent pharmomechanical treatment (PMT) with the AngioJet catheter, a method frequently used in our clinic, and catheter-directed thrombolytic treatment after pharmomechanical treatment (PMT+CAT). Our retrospective study included 30 patients in each group. Physical examinations and Doppler ultrasonography results at the 1st, 6th, and 12th-month outpatient follow-ups, as well as venous patency rates, venous reflux flows, and post-thrombotic syndrome development rates based on the Villalta score, were analyzed. There was no significant difference in demographics between the two groups.