Türkiye'deki sosyalist ve İslamcı fikir dergilerinde Kıbrıs sorununun eleştirel jeopolitik açıdan değerlendirilmesi (1960-1980)
A critical geopolitical evaluation of the Cyprus problem in socialist and Islamist intellectual magazines in Türkiye (1960-1980)
- Tez No: 861153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN İZOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma esasen 1960-80 yılları arasında Kıbrıs meselesine ilişkin haber ve yorumlar üzerinde ilgili fikir dergilerini eleştirel jeopolitik ekseninde ve eleştirel söylem çözümlemesi penceresinden yorumlama gayesindedir. Siyaset sahnesinin farklı mecralarında yayın faaliyeti yürüten sağ-muhafazakâr ve sol-sosyalist nitelikte üçer adet fikir dergisindeki jeopolitik temelli uluslararası ilişkiler yaklaşımı ile dış politikada sıklıkla kullanılan ulusal çıkar ve stratejik konum gibi kavramların ardındaki anlam ağı, bizzat bu kavramları oluşturan söylem türleri ve söylemsel mutabakatların incelikli bir soruşturmasına dayanan eleştirel söylem çözümlemesinin araçları kullanılarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu yolla dış politika, stratejik coğrafi konum ve jeopolitik önem gibi politik çekişmelerden bağımsız objektif sahalar diye düşünülen bu kavramların esasen uluslararası ilişkiler ve siyasal coğrafya gibi disiplinleri ön belirleyen egemenlik, ulus, temsil, güvenlik, kimlik, toprak ve vatan gibi fazlasıyla yüklü kavramlar üzerinden tanımlandığı ve bu nitelikleriyle de siyasal-söylemsel bir inşa faaliyetinin ürünü olduklarını göstermek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study essentially aims to interpret the news and commentaries on the Cyprus issue between 1960-80 through the perspective of critical geopolitics and critical discourse analysis. The geopolitics-based approach to international relations and the network of meanings behind concepts such as national interest and strategic position, which are frequently used in foreign policy, in three right-conservative and left-socialist intellectual magazines, which are published in different channels of the political scene, have been analysed by using the tools of critical discourse analysis, which is based on a nuanced investigation of the types of discourse and discursive agreements that constitute these concepts. In this way, it is aimed to show that these concepts such as foreign policy, strategic geographical location and geopolitical importance, which are thought to be objective fields independent of political disputes, are actually defined through highly contented concepts such as sovereignty, nation, representation, security, identity, territory and homeland, which predetermine disciplines such as international relations and political geography, and that they are the product of a political-discursive construction activity.